Mycomedica hory

Agaricus

agaricus

Iné názvy:

  • česky - žampion brazilský/mandlový
  • slovensky – šampiňón brazílsky
  • čínsky - Ji Song Rong
  • latinsky - Agaricus blazei Murill
  • japonsky – Himemtsutake

 

Stručný popis

Agaricus blazei Murill (v Japonsku Himematsutake, v Číne Ji Song Rohg, v Brazílii Cogumelo Piedade, šampiňón mandľový, Agaricus brasiliensis) je huba patriaca medzi šampiňóny, ktorých  domovinou je Južná Amerika. Zbierali ich hlavne obyvatelia vidieka v oblasti Sao Paulo pri  dedine Piedade. Túto hubu používali nielen ako potravinu (je veľmi chutná, vonia po mandliach), ale hlavne ako liečebný prostriedok.  Prvýkrát ju popísal mykológ W. A. Murill v roku 1945. Jej predstavenie svetu však prebehlo v roku 1960, kedy Agaricus zaslal T. Furomoto na skúmanie do japonských laboratórií, keďže si všimol ich účinky. Do botanického systému bola zaradená až v roku 1967, a to belgickým botanikom Heinemannom. Vďaka odhaleniu jeho zloženia  a pokusom, ktoré sa následne vykonávali, sa potvrdil vplyv Agarica na organizmus. O hubu začal byť veľký záujem a teraz sa pestuje komerčne po celom svete. Medzi najväčších  producentov Agarica patria Japonci.
Agaricus patrí  do čeľade Agariaceae (pečiarkotvaré). Huba má hnedo-zlatý šupinatý klobúk, ktorý jej dal tiež meno – slnečná huba. Klobúk má priemer cca 2–12 cm, podobnú dĺžku má aj noha. Pri mladých hubách je vypuklý, ale s ich starnutím sa narovnáva a jeho konce sa „rozstrapkajú“. Na spodnej strane klobúka môžeme nájsť pri mladých hubách svetlé a pri starších hubách čokoládovo hnedé bazídiospóry.
 

Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.

 

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV