Agaricus

agaricus

Iné názvy:

  • česky - žampion brazilský/mandlový
  • slovensky – šampiňón brazílsky
  • čínsky - Ji Song Rong
  • latinsky - Agaricus blazei Murill
  • japonsky – Himemtsutake

 

Stručný popis

Agaricus blazei Murill (v Japonsku Himematsutake, v Číne Ji Song Rohg, v Brazílii Cogumelo Piedade, šampiňón mandľový, Agaricus brasiliensis) je huba patriaca medzi šampiňóny, ktorých  domovinou je Južná Amerika. Zbierali ich hlavne obyvatelia vidieka v oblasti Sao Paula pri  dedine Piedade. Túto hubu používali nie len ako potravinu (je veľmi chutná, vonia po mandliach), ale hlavne ako liečebný prostriedok.  Prvý krát ju popísal mykológ W. A. Murill v roku 1945. Jej predstavenie svetu však prebehlo v roku 1960, kedy Agaricus zaslal T. Furomoto na skúmanie do japonských laboratórií, keďže si povšimol ich účinkov. Do botanického systému bola zaradená až v roku 1967, a to belgickým botanikom Heinemannom. Vďaka odhaleniu jeho zloženia  a pokusom, ktoré sa následne vykonávali, sa potvrdil vplyv Agarica na organizmus. O hubu začal byť veľký záujem a teraz sa pestuje komerčne po celom svete. Medzi najväčších  producentov Agarica patria Japonci.
Agaricus patrí  do čeľade Agariaceae (pečiarkotvaré). Huba má hnedo-zlatý šupinatý klobúk, ktorý jej dal tiež meno – slnečná huba. Klobúk má priemer cca 2–12 cm, podobnej dĺžky je aj noha. U mladých húb je vypuklý, ale s ich starnutím sa narovnáva a jeho konce sa „rozstrapkajú“. Na spodnej strane klobúka môžeme nájsť u mladých húb svetlé a čokoládovo hnedé bazídiospóry u starších húb.

 

Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích najdete na webu. Třeba na cinskyherbar.cz nebo tcmencyklopedie.cz.
 

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Terapeuti a lekári
Lekárne a predajne zdravej výživy
Eshopy