Mycomedica hory

Wide,Angle,Picture,Of,Beautiful,Young,Girl,Kid,Wearing,Casual

Chronický únavový syndróm v čínskej medicíne

Únava a vyčerpanie sú jedny z najčastejších problémov, s ktorými ľudia prichádzajú k lekárom čínskej medicíny. Niet divu. Ľudia sú prepracovaní, vystresovaní, imunita populácie klesá a vzťahy medzi ľuďmi sa zhoršujú. Chýba nám odpočinok, radosť a spokojnosť. To každého vyčerpáva.

Ľudia neprichádzajú riešiť únavu len ako samotný stav únavy, ale často je prvým príznakom iných ochorení - únava po pôrode, po cavide, ako súčasť skrytých patogénov (chronické borélie alebo chlamýdie), ale aj únava sprevádzajúca mononukleózu alebo rakovinu. Únava je tiež prejavom nedostatočnej funkcie štítnej žľazy a iných skrytých ochorení.

Normálnapatologická únava

V počiatočných štádiách je únava prirodzeným javom, reakciou organizmu na nedostatočný energetický výdaj alebo neschopnosť organizmu vytvárať dostatok energie z potravy. Je to signál nášho tela, ktorý nás núti reagovať - spomaliť aktivity alebo jesť, aby sme doplnili potrebnú energiu . Únava je teda do určitej miery prirodzená.

Únava sa stáva patologickou, keď je vyčerpanie neznesiteľné alebo dlhodobé a orgány zodpovedné za dopĺňanie energie nedokážu energiu rýchlo a účinne dopĺňať alebo sú oslabené a pracujú zle. Hranica medzi prirodzenou a patologickou únavou sa u jednotlivých ľudí líši.

Za patologickú únavu považujeme stav, keď človek nie je schopný vykonávať bežné denné činnosti, ktoré predtým zvládal bez problémov. Tu treba brať do úvahy aj postupujúci vek; vo veku šesťdesiat rokov človek logicky nemôže vykonávať toľko činností ako vo veku dvadsať rokov. Znakom toho, že únava už nie je fyziologická a stáva sa patologickou, je neschopnosť "dobiť batérie" v primeranom čase. Ak ste napríklad celý víkend odpočívali, ale únava pretrváva, alebo sa ráno zobudíte už unavení, niečo nie je v poriadku.

Chronický únavový syndróm

Jedným z typov únavy, ktorý sa stáva čoraz častejším, je chronický únavový syndróm (CFS) alebo syndróm chronickej únavovej imunitnej nedostatočnosti, čo považujeme za presnejší názov.

Ide o ochorenie charakterizované silnou únavou a fyzickým a psychickým vyčerpaním, ktoré sa zhoršuje aj po ľahkej námahe a nezlepšuje sa ani po dlhom odpočinku. Okrem únavy sa u pacienta vyskytujú aj ďalšie príznaky, ako je zvýšená teplota, striedanie pocitov tepla a chladu, opuchnuté a bolestivé lymfatické uzliny, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, poruchy nálady a spánku, opuch lymfatických uzlín, ťažkosti so sústredením a citlivosť na svetlo, zvuky a pachy atď. Môžu sa pridať aj rôzne psychické nerovnováhy, ako sú depresie, úzkosť, podráždenosť, problémy s pamäťou a koncentráciou.

Podľa štatistík približne jeden z dvesto ľudí trpí skutočným chronickým únavovým syndrómom. V skutočnosti však toto číslo môže byť oveľa vyššie.

Pre západnú medicínu je CFS stále nedostatočne pochopeným problémom, ktorý sa predtým označoval ako myalgická encefalomyelitída (ME), chronická mononukleóza alebo postvírusový syndróm. Výskum naznačuje, že väčšina pacientov s CFS má zvýšené protilátky proti enterovírusom alebo EB vírusom, ale nie všetci. Chronický únavový syndróm preto často veľmi úzko súvisí so stavom nášho imunitného systému.

 

Text,Chronic,Fatigue,Syndrome,Or,Cfs,On,Light,Box,In

Rozdiel medzi západnýmvýchodným prístupom k liečbe

Rozdiel v prístupe k liečbe skrytého patogénu medzi čínskou a západnou medicínou spočíva v tom, že čínska medicína hľadá spôsoby, ako nielen odstrániť patogén, ale aj posilniť organizmus, zatiaľ čo západná medicína často odstraňuje len patogén, čo môže organizmus ešte viac oslabiť. Príkladom tohto postupu sú antibiotiká. Sú potrebné v počiatočnom stave vážnej infekcie, ale v chronickej fáze, ako je CFS, je potrebný iný prístup.

Príčiny chronického únavového syndrómu očami TCM

Čínska medicína nevidí len jednu príčinu únavového syndrómu. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že únava je dôsledkom nedostatku energie Qi, pri chronickom únavovom syndróme to nie je také jednoduché.

Ide o multisystémové ochorenie, ktorého etiológia nie je jednoznačne objasnená. Jednoznačne súvisí s vysokou stresovou záťažou, vyčerpaním z prepracovanosti, nesprávnym stravovaním, nedostatkom primeraného pohybu a spánku atď.

Nižšie si podrobnejšie vysvetlíme možné príčiny chronického únavového syndrómu, ako ich opisuje TCM.

 

Full-length,View,Tired,Mature,Woman,Felt,Asleep,On,Sofa,,Arrive 

Chronický únavový syndróm a vyčerpanie energie Qi

V praxi je ťažké rozlíšiť medzi chronickým únavovým syndrómom a "obyčajným" vyčerpaním energie Qi. Hranica je nejednoznačná. Energia Qi sa vyčerpáva dlhodobým prepracovaním, dlhodobým emocionálnym stresom, nesprávnou stravou, zlými stravovacími návykmi, užívaním chemických liekov (typicky nadmerným užívaním antibiotík) atď. Okrem energie Qi sa môžu vyčerpať aj ďalšie dôležité látky tela (slovami čínskej medicíny), ako je krv, esencia Jing v obličkách, energia Jin alebo Jang.

  

Chronický únavový syndróm a skrytý patogén

Chronický únavový syndróm sa často neprejavuje len ako bežné vyčerpanie organizmu, ale často je dôsledkom skrytého patogénu. Tento koncept opisuje ľudský imunitný systém ako cibuľu zloženú z mnohých vrstiev, ktoré chránia vnútorné orgány. Patogény sa zvyčajne snažia preniknúť cez tieto obranné vrstvy a dostať sa do vnútra organizmu, kde sa usadia a čerpajú z neho energiu.

K tomu dochádza len vtedy, ak sme oslabení, ak máme slabú imunitu. Vo väčšine prípadov sa vonkajší patogén zastaví priamo vo vonkajších vrstvách. Ak sme oslabení, má veľkú šancu dostať sa do hlbších vrstiev, alebo dokonca do nášho vnútra. Tam mu už nehrozí veľké nebezpečenstvo. "Sedí a čaká, kým sa naše telo opäť oslabí. Vtedy sa prebudí a začne si nárokovať svoju energiu. A to so sebou prináša rôzne nezvyčajné príznaky. Typickým a najčastejším príznakom je únava. Spočiatku sa vyskytuje len občas. Pri vážnejších stavoch je to trvalá únava.

Západná medicína tento stav nedokáže diagnostikovať, takže ľudia často končia na antidepresívach. Okrem nezvládnuteľnej únavy medzi príznaky patrí pocit zvýšenej teploty, pohyblivé bolesti v celom tele, chronický zápal, neurologické príznaky, tzv. mozgová hmla, nezvyčajné návaly tepla atď.

Skrytý patogén nevzniká len po invázii vonkajších patogénov, ale môže vzniknúť aj po očkovaní. Ako pozorujeme dodnes u pacientov, ktorí boli očkovaní proti kovidom.

 

Yinový oheň

Termín Jinový oheň prvýkrát použil Li Dong Yuan, lekár pôsobiaci v Číne v 11. storočí, vo svojej knihe Pi Wei Lun (Pojednanie o žalúdku a slezine). Li Dong Yuen prišiel s teóriou, že oslabenie orgánov sleziny a žalúdka, ako orgánov zodpovedných za premenu potravy na energiu Qi, je základom väčšiny zdravotných problémov, s ktorými sa človek stretáva. Pokračoval, že ak slezina a žalúdok neprodukujú dostatok správnej energie Qi, ktorá by naplnila celé telo, objaví sa Yin Huo (Jinový oheň). Vzniká v podbrušku a stúpa nahor.

Yin Huo si môžeme spájať s pojmami ako chronický zápal alebo autoimunitné ochorenie. Pojem Yin Huo je však oveľa širší a môže súvisieť aj s chronickým únavovým syndrómom.

Telo je ako nádoba naplnená bežnou energiou Qi, ktorá v ňom plní rôzne funkcie. Ak v nádobe nie je dostatok správnej energie Qi, začne sa napĺňať poškodenou energiou Yin Huo. Qi a Yin oheň sú nepriatelia, buď jeden, alebo druhý víťazí.

Teória jinového ohňa dokáže vysvetliť mnohé zvláštne patologické stavy, ktoré sprevádzajú človeka v modernej dobe. Bežným príznakom jinového ohňa je okrem únavy aj to, čo čínski lekári nazývajú "dole chlad, hore horúčava". Príznaky však bývajú veľmi rôznorodé, ale únava je vždy ich neoddeliteľnou súčasťou.

Určite existujú aj iné príčiny chronického únavového syndrómu a v skutočnosti sa príčiny navzájom prelínajú.

Prevencialiečba chronického únavového syndrómu podľa TCM

Kľúčom bude menšia alebo väčšia zmena životného štýlu, ktorá pomôže predchádzať únave, ale aj úspešne sa jej zbaviť. Poďme si povedať, čo to obnáša.

Zdravý životný štýl

Pohyb a odpočinok

Pravidelný pohyb je nevyhnutný na udržanie dobrej kondície a energie. Mali by sme sa primerane hýbať a nezabúdať na dostatok odpočinku. Nepreťažujte sa. Nadmerná pracovná záťaž vyčerpáva naše energetické rezervy.

 Young,Woman,In,Yellow,Coat,Riding,Bicycle,Park.,Active,Day.

Kvalitný spánok

Spánok je kľúčovým faktorom. Odporúča sa veľa spať pred polnocou, keď je telo najlepšie schopné regenerovať, t. j. ísť spať okolo 22.00 hod.

 

Strava

Je dôležité jesť kvalitnú, pestrú stravu a pravidelne, najlepšie v rovnakom čase. Podstatné je skutočné jedlo plné živín. Naučte sa počúvať svoje telo. Často nám hovorí, čo je pre nás dobré a kedy by sme mali spomaliť.

High,Protein,Healthy,Lunch,Meal,Prep,In,Containers,With,Chicken, 

Stres a vzťahy

Znížte stres a uvoľnite nahromadené emócie. Pestujte dobré vzťahy s blízkymi.

Obmedzte požívanie alkoholu, drog a nadmerný sex.

Tento základný prístup je skvelým začiatkom pre život bez únavy.

Pridať cvičenia Qi GongTai Ji

Jedným z vynikajúcich spôsobov, ako bojovať proti únave a zlepšiť svoje zdravie, je cvičenie Qi Gong alebo Tai Ji. Toto čínske zdravotné cvičenie má mnoho výhod:

  • Pomáha rozprúdiť životnú energiu Qi a uvoľniť blokády na fyzickej aj duševnej úrovni.
  • Podporuje funkciu všetkých vnútorných orgánov, aby správne fungovali.
  • Vyžaduje si trpezlivosť a pravidelné cvičenie, ale výsledky na naše zdravie sú skutočne mimoriadne. 
  • Ak hľadáte dobrých učiteľov, môžete skúsiť Vlastu Kroupu z Lotus Nei Gong Praha alebo Radka Kolára z Tai Ji Academy v Prahe a Wendy Přistoupilovú v Ostrave.

Nájdite odvahu vyskúšať akupunktúru

Akupunktúra je vynikajúcim nástrojom na liečbu únavy. Dobrý akupunkturista dokáže pomocou akupunktúrnych ihiel doplniť energiu Qi, obnoviť jej voľný tok a harmonizovať vzťahy medzi vnútornými orgánmi.

 

Stone,With,Acupuncture,Needles,On,Light,Grey,Marble,Table

Objavte skvelé účinky vitálnych húb

Vitálne huby sú skvelými pomocníkmi v boji proti chronickému únavovému syndrómu.

Reishi alebo ganoderma či lesklokôrovka je jedným z najsilnejších podporovateľov našej vitality a imunity. Dokáže podporiť správnu energiu Qi, vytlačiť patogény z tela a obnoviť našu životnú silu. Je vynikajúca pri riešení chronických zápalov.

Pri stavoch únavy sa často kombinuje s vitálnou hubou Cordyceps (húsenica čínska). Cordyceps je najväčším dobíjačom energie. Posilňuje obličky a pľúca a je výborným modulátorom imunitného systému.

Ak je príčinou chronického únavového syndrómu "skrytý patogén", siahnite po Coriolus alebo outkovke pestrej. Je to najväčší zabijak medzi hubami a dokáže zničiť v tele všetko, čo tam nepatrí. Dokáže vyčistiť telo od vírusov, baktérií, chlamýdií, borélií, kvasiniek atď. Ale aj od rakovinových buniek, preto je najpoužívanejšou hubou pri rakovine.

Nebojte sa pridať aj tradičné bylinky

Tradičná čínska medicína ponúka množstvo bylinných zmesí, ktoré môžu pomôcť pri riešení ťažkostí. Je však dôležité si uvedomiť, že liečba chronického únavového syndrómu je beh na dlhú trať, ktorý môže trvať rok alebo aj viac. Nižšie uvádzame niektoré vhodné bylinné recepty a ich použitie.

 

Ancient,Chinese,Medicine,Books,And,Herbs,On,The,Table.english,Translation:health 

1. Bu Zhong Yi Qi Tang (energia prebudenia)

Tento recept, ktorý prvýkrát použil čínsky lekár Li Dong Yuan, dopĺňa energiu sleziny a podporuje jej funkciu zvyšovania Qi. Slezina je v čínskej medicíne zodpovedná za produkciu a pozdvihovanie Qi. Oslabená slezina, ktorá produkuje málo Qi a nedokáže ju dostatočne pozdvihnúť, môže viesť k únave, nízkemu krvnému tlaku a ďalším príznakom oslabenej sleziny. Bu Zhong Yi Qi Tang posilňuje slezinu a pomáha pozdvihnúť jej energiu.

 

2. Ba Zhen Tang (Osem perál)

Tento recept sa zameriava na doplnenie Qi a krvi v tele. Obsahuje osem najlepších bylín čínskej fytoterapie a je ideálny pri stavoch veľkého vyčerpania a únavy, celkového nedostatku Qi a krvi. Používa sa pri rekonvalescencii po chorobe, vyčerpaní z chronického ochorenia, slabej alebo silnej menštruácii, po pôrode na podporu dojčenia, pri anémii, strate krvi a ďalších stavoch spojených s nedostatkom Qi a krvi.

 

3. Xiao Yao San (Zlomenie pút)

Táto zmes harmonizuje pečeň a slezinu, uvoľňuje stagnáciu Qi pečene spôsobenú stresom a dopĺňa slezinu, aby lepšie produkovala Qi a krv. Xiao Yao San je užitočný pri kombinovanej príčine únavy, kde časť je spôsobená nedostatkom (nedostatok Qi Sleziny) a časť je spôsobená plnosťou (stagnácia Qi pečene z emócií a stresov). Používa sa predovšetkým pri rôznych somatizačných stresoch. V podstate na všetko, čo je zhoršené stresom, vrátane únavy.

 

4. Xiao Chai Hu Tang (Otvorenie dverí)

Zmes Otvorenie dverí sa používa pri rôznych chronických únavových stavoch, ktorých príčinou je skrytý patogén. Obsahuje Chai Hu (uvoľňuje pečeň), Huang Qin (čistí vlhké teplo), Ban Xia (odstraňuje hlien), Ren Shen (dopĺňa pôvodnú Yuan Qi) a ďalšie byliny, ktoré zmes harmonizujú. Je účinná pri chronických zápaloch, opakujúcich sa infekciách, autoimunitných problémoch a iných stavoch spojených s únavou.

 

5. Yu Lin Zhu Tang (Sila jednorožca)

Táto komplexná zmes je primárne určená na podporu plodnosti, ale vďaka svojmu zloženiu je vhodná aj pri stavoch únavy. Výrazne posilňuje obličky (jang a esenciu), dopĺňa krv v pečeni a posilňuje slezinu. Používa sa pri stavoch únavy, keď sú oslabené obličky, pečeň a slezina.

 

6. You Gui Wan (Jelenia sila)

Zmes je užitočná pri problémoch spôsobených nedostatkom jangových obličiek. Používa sa na posilnenie libida, doplnenie jangu obličiek, pri impotencii, problémoch s erekciou, ak pacient pociťuje zimnicu, chladné končatiny, trápi ho časté močenie a opuchy okolo členkov. Zmes je účinná pri krátkodobom užívaní alebo v kombinácii s inými zmesami.

 

7. Gui Pi Wan (ukotvená myšlienka)

Zmes harmonizuje vzťah medzi slezinou a srdcom, posilňuje Qi sleziny a krv srdca. Obsahuje byliny ako Ren Shen a valeriána, ktoré sú liekom číslo jeden na stavy únavy. Používa sa aj pri duševnej únave spôsobenej nadmerným premýšľaním alebo štúdiom (je obľúbená u študentov v skúškovom období).

 Chinese,Medicine,Ingredients,With,Scales,And,Calligraphy.,Translation,Reads,As

8. Yu Ping Feng San (obranná stena)

Táto zmes dopĺňa Wei Qi, obrannú energiu, ktorá nás chráni pred vonkajšími patogénmi. Podporuje obličky, slezinu a pľúca, čo je dôležité pre celkovú imunitu a únavové stavy spojené s oslabenou imunitou.

 

9. Rou Fu Bao Yuan Tang (Cisársky poklad)

Bylinky v tejto zmesi dopĺňajú čchi srdca, ktorá je dôležitá pre správnu činnosť srdca. Používa sa pri kardiovaskulárnych problémoch, srdcovej nedostatočnosti a výraznej únave spojenej s pohybom.

 

10. Su He Tang (Gu Hammer)

Táto zmes je určená na prevetranie skrytých patogénov, ktoré odčerpávajú energiu. Používa sa pri syndróme chronickej únavy a iných stavoch spojených so skrytým patogénom. Často sa kombinuje s inými zmesami alebo s hubou Coriolus.

 

11. MyVitality

Zmes modernej čínskej medicíny na celkové zvýšenie vitality. Rozsah zmesi je široký. Možno ju použiť všade tam, kde je potrebné rýchlo doplniť Qi a krv, t. j. pri stavoch únavy, bledosti a chladu. Na podporu vitality aj pre športovcov na zvýšenie výkonnosti a zlepšenie regenerácie. Ďalšími indikáciami môžu byť nedostatok materského mlieka, zle sa hojace rany alebo príznaky predčasného starnutia. U veľmi zaneprázdnených osôb sa môže užívať na prevenciu vyhorenia a na udržanie duševných funkcií. Zmes je vytvorená na podporu sleziny, pľúc, pečene a obličiek.

 

12. MyRemover 2 (modifikovaný Xiao Chai Hu Tang)

Moderná kombinácia bylín a húb na odstránenie patogénov z tela. Predovšetkým "skryté patogény", ktoré sú sprievodným javom chronického únavového syndrómu.

Môžu sa prejaviť kdekoľvek na tele a majú tendenciu migrovať a meniť intenzitu. Typické sú chronická únava, tráviace problémy, psychická obezita a chronické zápaly. V prípade parazitov, medzi ktoré patrí aj borelióza, sa pridávajú neurologické poruchy.

Zmes vychádza z klasického receptu Xiao Chai Hu Tang.

 

 

Na záver by sme radi zopakovali, že liečba chronického únavového syndrómu je často náročná. Od pacienta si vyžaduje veľa trpezlivosti a disciplíny. Je potrebné zmeniť životný štýl. Ako žiť podľa pravidiel čínskej medicíny nájdete na mnohých miestach na CestaZelvy.cz. Niekedy uvedené postupy nestačia a je potrebné vyhľadať terapeuta tradičnej čínskej medicíny, ktorý urobí dôkladnejšiu diagnostiku a pripraví cielenejšiu liečbu.

 

Milan Schirlo

milan kolecko

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV