Mycomedica hory

Coprinus

IMG_6056

Iné názvy:

  • česky - hnojník obecný
  • čínsky - jītuǐ gū
  • latinsky - Coprinus comatus
  • slovensky – hnojník obyčajný

 

Stručný popis

Coprinus (Coprinus comatus) je huba, ktorá rastie od leta do jesene, a to hlavne na otvorených miestach, t.j. lúkach, okrajoch lesov, záhradách… uprednostňuje pôdu, ktorá je bohatá na dusík. Osídľuje oblasti severnej pologule, hlavne najmä Európu a Severnú Ameriku.
Coprinus je jedlý, ale konzumujú sa len mladé plodnice, ktoré sú biele a uzavreté, neskôr výrazne stmavnú a sú menej chutné, až nepožívateľné. Po konzumácii Coprina sa neodporúča piť alkohol, môže mať účinky ako antabus, tj. vyvolá zvracanie.
Hnojník je možné pestovať aj umelo, a to aj v miestnostiach.
Coprinus bol prvýkrát popísaný dánskym prírodovedcom O. F. Müllerinem v roku 1780. Dostal meno Agaricus comatus, ako Coprinus comatus ho označil v roku 1797 Ch. H. Persoon.
Coprinus má podobne ako iné vitálne huby zdraviu prospešné účinky, ktoré sa samozrejme odvíjajú od jeho zloženia, resp. zlúčenín, ktoré obsahuje.

Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV