Coriolus

IMG_6179

Jiné názvy:

  • česky - outkovka pestrá
  • čínsky - yun zhi
  • latinsky - Coriolus versicolor
  • japonsky - kawaratake
  • slovensky – trúdnikovec pestrý

 

Stručný popis

Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, trúdnikovec pestrý, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je drevokazná huba, ktorá patrí medzi chorošovité a nie je jedlá. Coriolus rastie po celý rok, môžeme ho nájsť  prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch alebo pňoch listnáčov v miernom podnebnom páse Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar, odtiaľ anglický názov, a vytvára trsy, ktoré sú strechovite usporiadané. Klobúk samotný má priemer cca 2−8 cm. Sú preň typické béžové pásy na hnedom alebo šedom podklade, povrch klobúka pôsobí zamatovo.
Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku1368 n.l., teda z obdobia starej Číny a dynastie Ming, je zaznamenané, že Coriolus sa využíval k poslineniu zdravia, fyzického aj duševného a posilnenie energie čchi. Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako „liečivka“. Pre „vedecký“ svet bol objavený až v 60.−70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedcovi extrahovaný z Coriolusu polysacharid s označením PKS, u ktorého sa skoro preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy počas roka 1965 potom potvrdili, že PKS má i protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal aj do praxe, kedy je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe. Podobne  je na tom Kórea, kde sa Coriolus podáva až 70 % pacientov s rakovinou.  Od 90. rokov 20. storočia bolo a je vykonávané veľké množstvo klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolusu.
 
 
Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích najdete na webu. Třeba na cinskyherbar.cz nebo tcmencyklopedie.cz.
 
 

 

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Terapeuti a lekári
Lekárne a predajne zdravej výživy
Eshopy