Mycomedica hory

Coriolus

IMG_6179

Jiné názvy:

  • česky - outkovka pestrá
  • čínsky - yun zhi
  • latinsky - Coriolus versicolor
  • japonsky - kawaratake
  • slovensky – trúdnikovec pestrý

 

Stručný popis

Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, trúdnikovec pestrý, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je drevokazná huba, ktorá patrí medzi chorošovité a nie je jedlá. Coriolus rastie po celý rok, môžeme ho nájsť  prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch alebo pňoch listnáčov v miernom podnebnom páse Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar, odtiaľ anglický názov, a vytvára trsy, ktoré sú strechovite usporiadané. Klobúk samotný má priemer cca 2−8 cm. Sú preň typické béžové pásy na hnedom alebo sivom podklade, povrch klobúka pôsobí zamatovo.
Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku1368 n.l., teda z obdobia starej Číny a dynastie Ming, je zaznamenané, že Coriolus sa využíval na posilnenie zdravia, fyzického aj duševného a posilnenie energie čchi. Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako „liečivka“. Pre „vedecký“ svet bol objavený až v 60.−70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedcovi extrahovaný z Coriolu polysacharid s označením PKS, pri ktorom sa skoro preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy počas roka 1965 potom potvrdili, že PKS má i protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal aj do praxe, odkedy je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe. Podobne  je na tom Kórea, kde sa Coriolus podáva až 70 % pacientov s rakovinou.  Od 90. rokov 20. storočia bolo a je vykonávané veľké množstvo klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolu.

Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach  www.tcmencyklopedie.cz.

 
 

 

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV