Enoki

enoki-mushrooms

Iné názvy:

  • česky - penízovka sametonohá
  • latinsky - Flammulina velutipes
  • japonsky - enokitake
  • slovensky – plamienka zimná

 

 

Stručný popis

Enoki (Flammulina velutipes, plamienka zimná, Enokitake, golden needle mushroom) patrí medzi populárne jedlé huby. Rastie po  celej severnej pologuli, tj. je možné ju nájsť v Severnej Amerike, Ázii, Európe. Naviac je aj komerčne pestovaná. Je teda dostupná po celom svete. Jedná sa o saprofytickú hubu, ktorá rastie v trsoch pri koreňoch stromov a bázach pňov. Veľmi dobre znáša aj nízke teploty, a to aj tie pod nulou. Je ju teda možné zbierať aj v zime. Okrem toho čerstvá je dostupná po celý rok. Enoki z voľnej prírody a tie umelo pestované sa od sebe líšia v podobe, nie však v účinkoch. Enoki z voľnej prírody má drobný kruhovitý mierne vypuklý medovo zlatkavý klobúčik, ktorý je trochu lepkavý, na tenkej zamatovej nôžke, ktorá má výšku asi 10 cm. Enoki pestovaná bez prístupu svetla je biela so zašpicatenými „nerozvinutými“ klobúkmi.
Enoki je využívaná dlhé storočia k liečbe mnohých  chorôb tradičnou čínskou medicínou. Písomné zmienky o nej pochádzajú už z obdobia dynastie Han. V období okolo roku 900 n.l. (si shi zuan yao), sú texty, ktoré podrobne popisujú, ako Enoki kultivovať a pestovať, tj. pripraviť vhodný substrát pre pestovanie, ako hubu zalievať atď.
Pre vedecké účely bola Enoki popísaná až v roku 1782, a to M. A. Curtisom, ktorý zaradil do rodu Agaricae, pomenoval ju Agaricus velutipes. K premenovaniu došlo až v roku 1951, kedy ju R. Singer preradil do súčasnej skupiny a dal jej tak nové meno, tj. Flammulina velutipes.
Enoki je veľmi chutná a v kuchyni rôznorodé využiteľná huba, ktorá má tiež veľký liečebný potenciál, ktorý si priblížime v ďalšom texte. Začneme však zložením huby.
 
 
Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích najdete na webu. Třeba na cinskyherbar.cz nebo tcmencyklopedie.cz.

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Terapeuti a lekári
Lekárne a predajne zdravej výživy
Eshopy