Hlíva

IMG_6334

Iné názvy:

  • česky - hlíva ústřičná
  • latinsky - Pleurotus ostreatus
  • slovensky – hliva ustricová

 

 

Stručný popis

Hliva ustricová  (Pleurotus ostreatus, oyster mushroom) je drevokazná chutná huba, ktorú je možné nájsť aj u nás, naviac je bežne predávaná aj v supermarketoch. Huba má meno podľa svojho tvaru a farby, pripomína totiž ustricu. Hliva má klobúk o priemere 5–35 cm. Mladé huby ho majú plochý, neskôr sa vyklenuje a nadobúda podoby ustrice so šedou až modro-šedou farbou. Hliva rastie v trsoch ktoré môžu mať aj niekoľko kilogramov.
Vo voľnej prírode sa vyskytuje od mája až po zimné mesiace, pokiaľ teplota príliš neklesá, a to hlavne v listnatých lesoch. Hliva je tiež komerčne pestovaná, keďže je po nej veľký dopyt. A to nie len ako po potravine, ale hlavne ako po prostriedku, ktorý môže zlepšiť naše zdravie. Hlivu využíva po stáročia  tradičná čínska medicína, prvé písané záznamy sú už v Shennong Bencao Jing matérii medika tradičnej čínskej medicíny. Jej umelé pestovanie sa datuje do roku 199 n. l. Pre európsky kontinent bola huba prvý krát popísaná v roku 1775, a to N. J. Freiherrom, dánskym prírodovedcom. Pomenoval ju Agaricus ostreatus. Zmenu mena vykonal nemecký mykológ P. Kummer.
Ako si popíšeme v ďalšom texte, hliva má mnohé účinky, ktoré sú pre človeka veľmi prospešné. Tie samozrejme závisia od zloženia huby. Obsahuje veľké množstvo bioaktívnych látok. Niektoré vám priblížime.

 
Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích najdete na webu. Třeba na cinskyherbar.cz nebo tcmencyklopedie.cz.

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsáhlá síť výrobků po celé ČR

Jednoduše si vhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory