Mycomedica hory

Hliva ustricová

IMG_6334

Iné názvy:

  • česky - hlíva ústřičná
  • latinsky - Pleurotus ostreatus
  • slovensky – hliva ustricová

 

 

Stručný popis

Hliva ustricová  (Pleurotus ostreatus, oyster mushroom) je drevokazná chutná huba, ktorú je možné nájsť aj u nás, navyše je bežne predávaná aj v supermarketoch. Huba má meno podľa svojho tvaru a farby, pripomína totiž ustricu. Hliva má klobúk o priemere 5–35 cm. Mladé huby ho majú plochý, neskôr sa vyklenuje a nadobúda podoby ustrice so sivou až modro-sivou farbou. Hliva rastie v trsoch ktoré môžu mať aj niekoľko kilogramov.
Vo voľnej prírode sa vyskytuje od mája až po zimné mesiace, pokiaľ teplota príliš neklesá, a to hlavne v listnatých lesoch. Hliva je tiež komerčne pestovaná, keďže je po nej veľký dopyt. A to nielen ako po potravine, ale hlavne ako po prostriedku, ktorý môže zlepšiť naše zdravie. Hlivu využíva po stáročia  tradičná čínska medicína, prvé písané záznamy sú už v Shennong Bencao Jing matérii medika tradičnej čínskej medicíny. Jej umelé pestovanie sa datuje do roku 199 n. l. Pre európsky kontinent bola huba prvýkrát popísaná v roku 1775, a to N. J. Freiherrom, dánskym prírodovedcom. Pomenoval ju Agaricus ostreatus. Zmenu mena vykonal nemecký mykológ P. Kummer.
Ako si popíšeme v ďalšom texte, hliva má mnohé účinky, ktoré sú pre človeka veľmi prospešné. Tie samozrejme závisia od zloženia huby. Obsahuje veľké množstvo bioaktívnych látok. Niektoré vám priblížime.

Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV