Videá o medicinálnych hubách

 

 

Rozprávanie o medicinálnych hubách

Medicinálne huby dnes používame pri mnohých závažných onemocneniach. Rakovina, autoimunitné problémy, alergie, chronické zápaly, diabetes, hypertenzia, psychické problémy atď.
Je preto extrémne dôležité zvoliť čo najúčinnejší produkt a zároveň taký, ktorý nebude naše telo zanášať ďalšími nečistotami.
Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

Reishi - lesklokôrka lesklá

Aj keď pred viac ako 2000 rokmi nebolo známe zloženie Reishi, využívali ju obyvatelia Ázie k liečeniu mnohých zdravotných ťažkostí. Vďaka svojim účinkom dostala vtedy priezvisko huba nesmrteľnosti. O jej účinkoch a vplyvu na zdravie človeka a jej využitím existuje rad historických písaných prameňov. Reishi je zmieňovaná aj v „herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing, ktorý je datovaný do doby vládnutia východnej dynastie Han, tj. do obdobia 25−220 n. l. Táto kniha bola pribežne aktualizovaná a doplňovaná tak, že do seba inkorporovala ďalšie objavené možnosti využitia Reishi. Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

 

Cordyceps - húsenica čínska

Dochované starodávne príbehy popisujú, ako pastieri jakov odhalili účinky Cordycepsu. Zvieratá, ktoré mimo trávy spásli aj Cordyceps boli vitálnejšie, silnejšie aj zdravšie a taktiež potentnejšie. To samozrejme presvedčilo pastierov, aby sami túto hubu začali využívať.  Písané historické záznamy, ktoré máme k dispozícii, tak pochádzajú z doby cca 620 n. l. a sú súčasťou čínskych herbárov. Pre západný svet bol Cordyceps „objavený“ až v roku 1726. Vtedy bol na mykologickej konferencii, ktorá sa konala v Paríži, predstavený odborníkom. Bol síce evidovaný v mykologických atlasoch, ale o jeho účinkoch sa nevedelo, to sa zmenilo až o viac ako 2 storočia neskôr. V roku 1964 bol Cordyceps zaradený medzi rastlinné liečivá do súčasnej čínskej farmakológie. Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

 

Maitake - trsovnica lupeňovitá

Maitake je bezpochyby najznámejšia hlavne v Ázii, kde je využívaná pri príprave pokrmov, ale taktiež sú tu už po tisíce rokov známe jej liečebné účinky. Historické pramene vysvetľujú, prečo sa jej tiež hovorí tancujúca huba (preklad z japončiny), bolo totiž veľkým šťastím túto hubu nájsť a „hubári“ doslova tancovali radosťou nad svojim „úlovkom“. Tradičná čínska medicína využíva účinky Maitake veľmi dlhú dobu. Je popísaná v zdrojoch z doby dynastie Han (206–210 n.l.), je taktiež v „čínskom herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing. Ani v dnešnej dobe záujem o hubu neklesá, naopak, vďaka tomu, že mnohé štúdie potvrdzujú jej na človeka pozitívne účinky, je od cca 80 rokov minulého storočia pestovaná umelo, komerčne. Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

 

Chaga – ryšavec šikmý

Huba je známa už z  dôb pred cca 4000 rokmi, využívali ju Mezopotámci, Egypťania, Číňania apod. Chaga je popísaná aj v čínskom „herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing. V Rusku a na Sibíri bola využívaná nielen k liečeniu, ale tiež k šamanským rituálom, a to hlavne Khanty/Oystaky ktorí jej tiež dali meno, ktoré sa dnes najčastejšie používa. Chagu si dopriaval aj cár Vladimír Monomach alebo Rasputin... Zmieňuje sa o nej aj Solženicyn vo svojej knihe Rakovina. Chaga nebola neznáma ani pôvodným obyvateľom Japonska, tj. Ainom. Varili si z nej čaj, ktorý pili pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach žalúdka atď. A aj oni využívali prášok zo sušenej huby k náboženským obradom. Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

 

Hericium - korálovec ježovitý

Hericium je huba jedlá a veľmi chutná. Má svoje miesto v gastronómii ázijských národov. Nie je však len potravinou, ale hlavne liečivkou, ktorá je využívaná hlavne v tradičných medicínach v Ázii, teda aj v tej čínskej. Ale poznali ho aj indiáni zo Severnej Ameriky, existujú dôkazy, že v podobe prášku nosili stále pri sebe a využívali jeho liečivé sily pri ošetrovaní otvorených rán, a to hlavne k dezinfekcii a zastaveniu krvácania. K „vedeckému“ zdokumentovaniu huby došlo až v 18. storočí. Postarali sa o to dvaja mykológovia, prvým bol Francúz J. B. F. Bulliard, ktorý mu dal meno  Hydnum erinaceus, svoje súčasné meno dostala Hericium Ch. H. Persoona  v roku 1797. Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

 

Coriolus – trúdnikovec pestrý

Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku 1368 n.l., teda z obdobia starej Číny a dynastie Ming, je zaznamenané, že Coriolus sa využíval k posilneniu zdravia, fyzického aj duševneho a posilneniu energie čchi. Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako „liečivka“. Pre „vedecký“ svet bol objavený až v 60.−70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedcovi extrahovaný z Coriolu polysacharid s označením PKS, u ktorého sa vzápatí preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy počas roku 1965 následne potvrdili, že PKS má aj protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal aj do praxe, odkedy je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe. Podobne je na tom Kórea, keď sa Coriolus podáva až 70% pacientov s rakovinou.  Od 90. rokov 20. storočia bolo a je realizovaných veľké množstvo klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolusu. Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

 

Kúzelné bylinky - Medicinálne huby

Zaujímavý rozhovor s Milanom Schirlom o medicinálnych hubách v relácii Kúzelné bylinky.
Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 
 

 

Cesta vnútornej harmónie

Krátky film o ceste k vnútornej harmónii, k zdraviu… O čínskej medicíne a medicinálnych hubách…
Viac informácii nájdete v našom Hubári.
 

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Terapeuti a lekári
Lekárne a predajne zdravej výživy
Eshopy