Mycomedica hory

Problémy s plodnosťou. Ako ich vyriešiť a dočkať sa vytúženého dieťaťa?

V posledných rokoch sa čoraz viac párov zaoberá otázkou prirodzeného počatia. Počet "neplodných" mužov a žien exponenciálne rastie a po návšteve lekára, žiaľ, často nadobúdajú dojem, že bez pomoci asistovanej reprodukcie sa vytúženého dieťaťa nikdy nedočkajú.

V tomto článku by sme sa preto chceli zamyslieť nad tým, ako neplodnosť definuje a vysvetľuje západná a tradičná čínska medicína, ako sa pozerajú na jej príčiny a ako odlišne pristupujú k liečbe.

 

shutterstock-1531882157.jpg

 Čo nám hovoria štatistiky 

Štatistiky ukazujú, že neplodnosť postihuje čoraz viac párov. Predtým sa príčiny nachádzali najmä na strane ženy. To sa však v posledných rokoch výrazne zmenilo. Dnes sa uvádza, že 40 % problémov s plodnosťou je na strane ženy, 40 % na strane muža a 20 % je na vine oboch partnerov. Alarmujúce je, že táto situácia sa zhoršuje.

Ako príčiny neplodnosti sa najčastejšie uvádzajú faktory ako odkladanie tehotenstva do neskoršieho veku, environmentálne faktory a zvýšené vystavenie chemickým látkam, ktoré môžu negatívne ovplyvniť reprodukčné zdravie. Okrem toho nekvalitná strava, zlé stravovacie návyky, prepracovanosť, nadmerný stres atď.

Psychický stav môže veľmi výrazne ovplyvniť plodnosť. Stres, úzkosť a depresívne stavy môžu narušiť hormonálne cykly a ovplyvniť šance na otehotnenie. Podpora duševného zdravia vrátane terapie a relaxačných techník je kľúčom k zvýšeniu šancí na úspešné počatie.

Príčiny problémov s plodnosťou očami západnej medicíny

Problémy s plodnosťou môžu mať mnoho príčin, ktoré sa líšia podľa pohlavia. U žien ide o hormonálnu nerovnováhu, problémy s ovuláciou, zablokované vajíčkovody alebo problémy s maternicou, ako sú myómy alebo endometrióza.

U mužov sú najčastejšími príčinami znížená kvalita spermií, problémy s ejakuláciou alebo hormonálna nerovnováha. Okrem toho aj vek, genetické predispozície, životný štýl a zdravotný stav oboch partnerov.

Uvádza sa, že priemerný ejakulát obsahuje 100 000 000 spermií, pričom abnormálnych foriem je menej ako 20 %. Ak sa tieto hodnoty znížia alebo sa zvýši počet abnormalít, schopnosť oplodnenia sa znižuje.

Možnosti liečby podl'a západnej medicíny

Tradičné lekárske prístupy zahŕňajú rôzne hormonálne terapie, chirurgické zákroky a technológie asistovanej reprodukcie, ako je IVF. IVF sa často používa v prípade zlyhania iných metód a zahŕňa odber vajíčok a oplodnenie spermiami v laboratórnych podmienkach.

 

In,Vitro,Fertilisation,Concept.,Artificial,Insemination,Or,Fertility,Treatment,Macro

Príčiny problémov s plodnosťou podla čínskej medicíny

Podľa čínskej medicíny a zjednodušeného pohľadu môžeme príčiny problémov s plodnosťou rozdeliť do troch skupín:

  • Nedostatok obličiek - jang, jin alebo esencie
  • Nedostatok krvi pečene
  • zablokovanie reprodukčného traktu

Každej príčine sa budeme podrobne venovať nižšie.

 

Nedostatočnosť obličiek 

Obličky sú hlavným orgánom zodpovedným za našu schopnosť otehotnieť. Píšeme ho s veľkým L, pretože máme na mysli obličky podľa čínskej medicíny, ktorá zahŕňa niečo iné ako obličky podľa západnej medicíny. Ide o celý systém obličiek, ktorý zahŕňa močový mechúr alebo emóciu strachu. Obličky sú dôležitým reprodukčným orgánom pre mužov aj ženy. Tvoria materiálnu energetickú základňu nášho tela. Sú zdrojom esenciálnej energie Qi, Yang, Yin a Jing.

Takzvaná kvalita esencie uloženej v obličkách je nevyhnutná pre funkčnú reprodukciu. Niekedy sa nazýva aj reprodukčná esencia.

Esencia je to, čo sme získali od našich predkov. Rozhoduje o tom, či budeme zdraví alebo chorí, ako sa budeme správať v určitých situáciách alebo akého veku sa dožijeme.

Esencia je tiež zdrojom Tian Gui, čo je špeciálna látka, ktorá sa podieľa na tvorbe semena, tvorbe vajíčok a tiež sa podieľa na tvorbe menštruačnej krvi. Tian Gui sa nazýva aj "nebeská voda". Kvalita a sila obličkovej esencie je preto nevyhnutná pre schopnosť počať.

Okrem toho sú obličky zdrojom jin a jang celého tela. Yin uložený v obličkách tvorí materiálny základ nášho organizmu (esencia je jeho súčasťou). Pomáha vyživovať a zvlhčovať náš organizmus. Obličky Jang sú takýmito kamienkami nášho organizmu. Zahrievajú ho a sú aktivátorom väčšiny fyziologických funkcií. Vytvárajú iskru, ktorá je dôležitá pre počatie.

Nedostatok krvi v pečeni 

Druhým orgánom dôležitým pre počatie je pečeň. Pečeň je pre ženský reprodukčný systém dôležitá najmä preto, že uskladňuje a rozvádza krv. A menštruácia a krv úzko súvisia so schopnosťou otehotnieť.

Ak je krvi málo, dochádza k ťažkostiam, ktoré majú negatívny vplyv na plodnosť. Napríklad pri nedostatku krvi sa endometrium po menštruácii dostatočne neobnovuje, čo ohrozuje schopnosť otehotnieť; okrem toho sa tok krvi spomaľuje, čo môže mať za následok stázu krvi, ktorá vedie k blokádam, ktoré bránia otehotneniu. Okrem toho je pečeňová krv úzko spojená s jinovou a obličkovou esenciou, takže obe sa zvyčajne liečia súčasne.

Blokády v reprodukčnom trakte

Veľkým problémom sú však aj blokády v reprodukčnom systéme, ktoré obmedzujú mechanizmus toku energie Qi, a tým aj schopnosť otehotnieť. Môžu vzniknúť z rôznych príčin: chlad v maternici, spomalenie toku Qi v reprodukčnom trakte, ako stáza po rôznych gynekologických zákrokoch. Často sa prejavujú ako tzv. krvná stáza v podobe myómov, cýst, polycystických vaječníkov alebo endometriózy.

Pre plodnosť sú dôležité aj tzv. mimoriadne dráhy. Pravdepodobne viete, že každý orgán má svoju dráhu, v ktorej prúdi energia Qi a na ktorej sa nachádzajú akupunktúrne body. Máme teda 12 pravidelných dráh a okrem toho aj mimoriadne dráhy, ktoré majú rôzne funkcie. Často slúžia ako takzvané zásobárne energie čchi. Tu by sme mali spomenúť 3 mimoriadne dráhy, ktoré sú nevyhnutné pre schopnosť plodenia a tiež pre menštruačný cyklus:

  • Ren Mai - dráha počatia, ktorá prebieha pozdĺž stredovej línie prednej časti trupu a ktorá riadi energiu jin
  • Du Mai - kontrolná dráha, ktorá prebieha pozdĺž stredu chrbta a ktorá kontroluje energiu jang
  • Chong Mai - centrálna dráha, ktorá vedie stredom tela od maternice a riadi krv a je veľmi dôležitá pre menštruačný cyklus

Možnosti liečby podl'a tradičnej čínskej medicíny

Čoraz viac párov sa zveruje do starostlivosti tradičnej medicíny. Čínska medicína ponúka zdanlivo jednoduché, ale účinné riešenia. Bylinné zmesi a akupunktúra sú zamerané na zlepšenie celkového zdravia a podporu plodnosti. Štúdie naznačujú, že tieto metódy môžu zlepšiť kvalitu vajíčok a spermií a dokonca zvýšiť úspešnosť postupov IVF.

 

Bowl,With,Acupuncture,Needles,On,Wooden,Table

Plodnosť odráža náš životný štýl

Azda všetci si uvedomujeme, že mnohé zdravotné problémy si spôsobujeme sami, a to naším životným štýlom, ktorý nie je vždy zdravý. A nie je to inak ani v prípade problémov s plodnosťou.

Avšak vzhľadom na to, že kvalita obličkovej esencie má veľký vplyv na plodnosť, potom aj tu bude mať veľký vplyv to, ako žili naši rodičia a naši predkovia. Čo, bohužiaľ, nemôžeme ovplyvniť.

Zároveň však esenciu "ničíme" svojím životným štýlom. Príliš veľa práce, príliš veľa stresu a nadmerný výdaj energie majú často za následok, že náš organizmus siaha do svojich rezerv a tieto rezervy sú tvorené esenciou.

Muži vyčerpávajú svoju esenciu napríklad častým sexom, ženy menštruáciou a pôrodmi. Najdôležitejšia je však kvalita esencie oboch rodičov. Preto ak chcú mať muž a žena zdravého potomka, mali by sa pred počatím dostať do čo najlepšej kondície. V starej Číne sa muž a žena na počatie dieťaťa intenzívne pripravovali najmenej jeden rok.

Mali by ste vedieť, že nejde len o celkovú fyzickú a psychickú kondíciu pred počatím, ale úlohu zohráva aj čas počatia. Podľa čínskej medicíny výrazne ovplyvňuje stav počatého dieťaťa. Preto sa neodporúčalo počať dieťa počas búrky alebo iných extrémnych výkyvov počasia alebo v čase, keď bol človek pod veľkým stresom. A už vôbec nie, ak je pod vplyvom alkoholu alebo drog.

Ak máte nejaké zdravotné nerovnováhy, určite by ste mali najprv pracovať na ich odstránení a až potom uvažovať o počatí.

Dôležitú úlohu zohráva aj zloženie stravy

Zloženie potravín a strava tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri schopnosti otehotnieť. U žien by mala strava zodpovedať menštruačnému cyklu. Po menštruácii je potrebné doplniť krv, preto popíjajte vývary z morčacích kostí alebo jedzte vajcia či iné bielkoviny.

Na podporu ovulácie je potrebné doplniť jang obličiek, takže čierny sezam alebo vlašské orechy alebo vyskúšajte životne dôležitú hubu Cordyceps.

Po ovulácii je potrebné posilniť Qi, preto je nevyhnutná kvalitná, pravidelná a pestrá strava pozostávajúca z kvalitných skutočných potravín.

Netreba sa vyhýbať tukom, pretože tie sú nevyhnutné pre tvorbu cholesterolu, ktorý je dôležitý pre tvorbu estrogénu a progesterónu.

Štíhle ženy, ktoré majú v tele menej tuku, majú často problémy s nedostatkom ženských hormónov, ale ženy s nadváhou majú problém s tzv.

Vyvážený pohyb, odpočinokspánok

Ďalším dôležitým faktorom pre úspešné počatie je dostatok kvalitného spánku. Ideálne je spať 7-8 hodín a chodiť spať čo najskôr pred polnocou. V noci totiž prebieha očista a regenerácia organizmu. Okrem toho sa v spánku dopĺňa energia jin, a preto sa dopĺňa aj krv.

Vyberte si fyzickú aktivitu, ktorá vás nevyčerpáva a je pre vás príjemná. Intenzívny šport "žerie" krv a oslabuje obličky. Telo sa potrebuje hýbať, vtedy sa energia Qi a krv rozhýbu a blokády nevznikajú tak ľahko.

Takže pre schopnosť rozmnožovania nestačí mať v tele len dostatok esencie a krvi, musí sa aj hýbať.

Často nám nepomáha ani naša myseľ

Pravdepodobne ste už počuli príbehy žien, ktoré veľmi intenzívne riešili svoje problémy s počatím, potom odišli na dovolenku alebo na psychoterapiu a všetko zrazu prišlo prirodzene.

Emócie sú pre náš organizmus dôležité. Pomáhajú vyrovnávať rôzne energetické pohyby. Ak sú však nadmerné, potláčané alebo dlhodobé, môžu spôsobiť rôzne zdravotné nerovnováhy.

Čínska medicína odporúča zachovať pokojnú myseľ - začať meditovať, cvičiť jogu, Tai JI, Qi Gong. To všetko má priaznivý vplyv na počatie.

Tehotenstvo je jinové obdobie, t. j. žena musí byť dobre vyživená, mať dostatok krvi a silné obličky.

Vrcholové manažérky, ktoré sú stále zaneprázdnené, majú vždy plný diár, pracujú od nevidím do nevidím, presne takéto ženy potom majú často problém otehotnieť.

 

Beautiful,Cute,Sporty,Woman,Doing,Exercise,In,Bright,Room.,Focused

 

Aký vplyv na počatie má frekvencia sexu

U žien frekvencia sexu nezohráva významnú úlohu. Množstvo pohlavných stykov nemá vplyv na úroveň esencie. Naopak, častý sex pomáha psychickému a fyzickému uvoľneniu. Okrem toho by ženy mali počas pohlavného styku dosiahnuť orgazmus, ak chcú počať. Orgazmus v tomto prípade zvyšuje šance na kvalitné počatie.

U mužov je na druhej strane veľmi dôležitá frekvencia, najmä frekvencia ejakulácie. Moderné prístupy hovoria, že muž by mal ejakulovať čo najčastejšie, aby sa semeno neustále obnovovalo a bolo kvalitné. Na druhej strane čínska medicína radí neplytvať príliš veľkým množstvom semena, t. j. neejakulovať príliš často, pretože semeno sa tvorí z tekutiny Tian Gui a tá z esencie, takže častou ejakuláciou si znižujeme hladinu obličkovej esencie.

Tu si opäť pripomíname základné pravidlo čínskej medicíny: všetko v pomere. Nedostatočne častá ejakulácia môže viesť k stagnácii pečene a frustrácii.

S pribúdajúcim vekom by sa frekvencia mala znižovať, aby sme si udržali zdravie a snažili sa dožiť dlhého veku.

Bylinky, ktoré podporujú počatie

Nesmieme zabúdať na tradičné bylinné recepty, ktoré sa už po stáročia používajú na podporu plodnosti.

  • Zan Yu Tang (poznáte ho pod anglickým názvom Warming the Chamber) - tento recept podporuje jang obličiek a jeho zloženie je zamerané na podporu plodnosti. Je preto ideálny pre ženy, ktoré sú skôr zimomravé, majú studené končatiny, sú bledé, často unavené alebo náchylné na spontánne potraty.
  • Yu Lin Zhu Tang (známy ako Sila jednorožca) - tento recept podporuje všetky zložky tela potrebné na ľahké počatie. Posilňuje obličky, dopĺňa krv v pečeni a dopĺňa energiu Qi. Je vhodný predovšetkým pre ženy, ale aj pre niektorých mužov, ktorí sú skôr chladní, bledí, trpia únavou alebo závratmi.
  • Shao Fu Zhu Yu Tang (známy ako Studená zem) - tento recept obsahuje dve skupiny bylín. Prvá skupina zahrieva obličky. Druhá skupina rozbíja blokády v reprodukčnom trakte. Je užitočný pri príznakoch, ako sú bolesti v podbrušku zlepšené teplom (ktoré môžu, ale nemusia súvisieť s menštruáciou), krvácanie z maternice, oneskorená menštruácia atď.
  • Liu Wei Di Huang Wan (známy ako Šesť šľachticov) - tento recept je podporovaný Yin Ledvinom. Nedostatok Yin Ledvinu môže byť príčinou problémov s plodnosťou. Zároveň pozorujeme príznaky ako nočné potenie, slabosť v bedrách a kolenách, zhoršenie sluchu a zraku, oslabenie pamäti atď.
  • Wu Zi Yan Zhong Wan (známy ako Rychlý pulec) - tento recept je vhodný predovšetkým pre mužov, ktorí potrebujú zlepšiť hodnoty spermiogramu. Zároveň ho možno použiť pri predčasnej ejakulácii, zníženej vitalite, poruchách erekcie alebo častom močení.

Existuje mnoho ďalších bylinných receptov, ktoré možno použiť pri problémoch s plodnosťou. Vybral som len tie najpoužívanejšie.

Nesmieme zabúdať na vitálne huby

  • Cordyceps - dopĺňa jang a esenciu Ledvin. Je vhodný pre väčšinu pacientov s problémami s plodnosťou. Pre mužov aj ženy. Nie je vhodný pre ľudí, ktorí sú príliš horkokrvní alebo majú výraznú hypertenziu.
  • Okrem toho je huba Coriolus vhodná pre ženy. Dokáže regenerovať sliznicu maternice.

Uvoľnite svoju pečeň

Podľa čínskej medicíny ženy, ktoré sú dlhodobo vystavené stresu, trpia stagnáciou pečene. Táto stagnácia sa často podieľa na zablokovaní reprodukčného traktu. Často je hlavnou príčinou vzniku myómov alebo cýst.

V týchto prípadoch sa odporúča bylinný recept Xiao Chai Hu Tang (poznáte ho pod anglickým názvom Shackle Breaking). Tento recept je vhodný prakticky na všetky somatizácie stresu, na všetko, čo sa stresom zhoršuje. Typickými príznakmi sú pocit napätia kdekoľvek v tele, neschopnosť uvoľniť sa a tiež predmenštruačný syndróm.

Slovo na záver

Ak máte problémy s plodnosťou, určite je dobré navštíviť terapeuta tradičnej čínskej medicíny. Zvyčajne uvíta, ak ste prešli aj liečbou západnej medicíny. Pomôže mu to pri diagnostike a vylúči aj vážnejšie problémy. V prípade žien je dobré merať si bazálnu teplotu aspoň niekoľko mesiacov pred návštevou - aj to je pre terapeuta veľmi cenný diagnostický nástroj.

 

Milan Schirlo

milan kolecko

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV