Mycomedica hory

Čo sú to chlamýdie, ako ich rozpoznáme a ako ich liečime?

Chlamýdiová infekcia je jedným z najčastejších pohlavných ochorení. Existuje však mnoho typov chlamýdií a niektoré z nich sa prejavujú ako infekcie dýchacích ciest, očí alebo iných orgánov v tele.

Západná medicína si s nimi často nevie poradiť a dokonca aj čínska medicína často považuje chlamýdie za problém. Alebo skôr ich liečba je beh na dlhé trate.

Chlamýdie sú mikroskopické organizmy, ktoré parazitujú vo vnútri živých buniek. Hoci sa veľkosťou podobajú vírusom, zaraďujú sa medzi baktérie. Na rozdiel od bežných baktérií získavajú energiu a rozmnožujú sa len vo vnútri hostiteľských buniek. Prežívajú vo vnútri bunky v neinfekčnej forme a môžu buď spôsobiť rozpad bunky, čím sa uvoľnia do prostredia, alebo zostanú vo vnútri bunky a uvoľnia sa prostredníctvom exocytózy.

 

 

Pelvic,Pain,Stomachache,Medical,Healthcare,Concept.,Hands,Of,Young,Woman

 

 

Typy chlamýdiových infekcií

Chlamýdiové infekcie je často ťažké správne diagnostikovať kvôli ich podobnosti s inými infekciami. Medzi najdôležitejšie typy chlamýdií patria:

 • Chlamydia trachomatis, ktoré spôsobujú problémy urogenitálneho traktu, 
 • Chlamydia pneumoniae, ktoré spôsobujú problémy s pľúcami
 • Chlamydia psittaci, ktorá je primárne patogénom zvierat, ale môže sa preniesť aj na človeka.

Prenos chlamýdií

Najčastejšie spôsoby prenosu chlamýdií:

 • Sexuálny prenos: hlavne Chlamydia trachomatis, ktorá je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou.
 • Kvapôčková infekcia: prenos slinami, rozprávaním alebo kontaktom s kontaminovanými predmetmi.
 • Kontaminované predmety: Uteráky, posteľná bielizeň alebo verejné sprchy.
 • Prenos pri pôrode: Infikovaná matka môže nakaziť svojho novorodenca.
 • Prenos od zvierat: Chlamydia psittaci sa prenáša zvieracím trusom alebo perím.

Prejavy chlamýdiových infekcií

Urogenitálne infekcie

Chlamýdie trachomatis sa prenášajú sexuálnym, análnym a orálnym stykom. Najviac ohrození sú ľudia vo veku 15 - 30 rokov. Táto infekcia je často asymptomatická, čo komplikuje jej diagnostiku a liečbu. U mužov sa prejavuje zápalom močovej trubice s príznakmi, ako je pálenie pri močení a výtok. U žien sa infekcia prejavuje výtokom, bolesťou pri pohlavnom styku a krvácaním mimo cyklu.

 

Infekcia dýchacích ciest

Chlamýdia pneumoniae je častou príčinou ochorenia pľúc. Medzi príznaky patrí dráždivý kašeľ, bolesť hlavy, únava a zvýšená teplota. Infekcia môže prebiehať ako bežné prechladnutie alebo chrípka, ale môže viesť aj k závažnejším stavom, ako je bronchitída alebo zápal pľúc.

 

Psitakóza

Psitakóza, ktorú spôsobuje Chlamydia psittaci, je infekcia, ktorú môžu ľudia dostať od vtákov, najmä od papagájov a holubov. Prejavy zahŕňajú suchý kašeľ, dýchavičnosť, horúčku, zimnicu, únavu, bolesti svalov a hlavy a niekedy aj nevoľnosť a hnačku. Infekcia môže byť mierna ako prechladnutie alebo závažná ako zápal pľúc.

 

Komplikácie chlamýdiových infekcií

Ak sa infekcia nerozpozná a nelieči včas, môže viesť k závažným komplikáciám. Chlamýdie sa môžu rozšíriť do iných orgánov a spôsobiť:

 • Reaktívnu artritídu: Zápal kĺbov, ktorý postihuje dolné končatiny.
 • Astmu a chronickú obštrukčnú chorobu pľúc: Po neliečenej infekcii dýchacích ciest.
 • Očné infekcie: Môžu viesť k slepote.
 • Sterilita: Najčastejšia komplikácia u mužov aj žien.
 • Myokarditída a meningitída: Zriedkavé, ale závažné komplikácie.
 • Autoimunitné ochorenia: Napr. skleróza multiplex, postihnutie štítnej žľazy alebo chronický únavový syndróm.

 

Ako tradičná čínska medicína lieči chlamýdie?

V tomto prípade to závisí od štádia infekcie.

Akútna fáza infekcie chlamýdiami

Ak je fáza infekcie akútna a najmä ak človek vníma nejaké príznaky, problém sa rieši na základe diagnostiky príznakov.

 

Urogenitálne infekcie

sa lieči ako horúce alebo skôr vlhké teplo v urogenitálnom trakte. Väčšinou na základe nedostatočnosti Qi sleziny. Typickými prejavmi sú výtoky, často žlté, svrbiace a zapáchajúce. Môže sa vyskytnúť aj svrbenie bez výtoku.

K liekom čínskej medicíny by mohli patriť:

 • Coriolus, vitálna huba. 
 • Si Miao San (štyri zázraky)
 

Na pľúcne infekcie

Ide opäť o oslabenie pľúcnej Qi, po ktorom nasleduje útok veterného tepla alebo toxického tepla.

Spomedzi liekov čínskej medicíny by sme mohli použiť nasledujúce:

 • Vitálna huba Coriolus
 • Shuang Huang Lian Tang (Strieborný dych)
 • Qing Zao Jiu Fei Wan (Suchý prameň)


Tento postup je vhodný najmä v počiatočnom štádiu chlamýdiovej nákazy.

 

Chronická chlamýdiová infekcia

Najčastejšie pristupujeme k liečbe, keď sú chlamýdie už pekne usadené v našom tele a čakáme na príležitosť, keď sa telo oslabí (stresom, prepracovaním), naša imunita oslabí a prestane chlamýdie kontrolovať. Vtedy si „začnú nárokovať na našu energiu“, čo spoznáme podľa typických príznakov, ktoré sú väčšinou podobné tým, ktoré sme spomenuli vyššie v akútnej fáze, ale nie sú také dramatické. Patria do kategórie, ktorú v čínskej medicíne označujeme ako „skryté patogény“ (sem patrí aj chronická borelióza alebo chronické kvasinkové infekcie).

Liečba, samozrejme, závisí od príznakov. Niekedy sa môžu použiť vyššie uvedené lieky. Čo je však v tomto období najdôležitejšie - razantné posilnenie imunitného systému, aby telo dokázalo dostať tieto patogénne mikroorganizmy späť pod svoju kontrolu.

Zvyčajne sa odporúča kombinácia troch prostriedkov:

 • Coriolus  - ide o hubu, ktorá výrazne stimuluje imunitný systém. Z vitálnych húb je najsilnejším zabijakom všetkého, čo do organizmu nepatrí. Vrátane chlamýdií, pľúcnych aj vaginálnych. Najmä pri vaginálnych chlamýdiách, ale aj pri pľúcnych chlamýdiách dávajte Coriolus partnerom! 
 • Polyporus  - ide o hubu, ktorá stimuluje imunitný systém a odstraňuje vlhkosť z tela. Ide o to, aby sme chlamýdie nielen vylúčili, ale aby sme ich zbavili aj potravy. A tou je podľa čínskej medicíny vlhkosť. Rovnakým spôsobom postupujeme napríklad pri kvasinkových infekciách.
 • Bylinný recept MyRemover 2, ktorý účinne ničí nielen chlamýdie, ale aj kvasinky (kandidy), ako aj iné chronické infekcie a zápaly spôsobené EB vírusmi, herpes vírusmi atď... Je vhodný aj na škrkavky, pásomnice či škrkavky.

Ako dlho trvá liečba 


Podobne ako v prípade iných „skrytých patogénov“ trvá liečba mesiace, niekedy aj rok alebo viac. Pacient však musí pozorovať trvalé zlepšenie svojho stavu. Niekedy je to ako na hojdačke. Istý čas je človek úplne bez príznakov a ťažkostí, ale potom, zvyčajne po určitom oslabení, sa príznaky opäť vrátia. Chce to veľa trpezlivosti!

 

A tiež snažiť sa žiť podľa pravidiel Želvie cesty. Ovládať svoje emócie a nestresovať sa, neprepínať sa a dostatočne odpočívať, ale aj primerane sa hýbať (pohyb nesmie byť vyčerpávajúci), dostatočne spať a kvalitne, pravidelne a pestro sa stravovať. Z pohľadu čínskej medicíny je stravovanie potrebné na posilnenie Sleziny a odstránenie vlhkosti z tela pozri článok tu:  https://www.cestazelvy.cz/clanky-stravovani-u-vlhka-a-zahleneni.html. Okrem Polyporu sú na odstránenie vlhkosti z tela dobré aj slzné kvapky (pozri produkt MycoClean).

Slovo na záver

Neliečené chlamýdiové infekcie sú nebezpečné, pretože môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie tkaniva. U žien môžu viesť k zápalovému ochoreniu panvy, neplodnosti a komplikáciám počas tehotenstva, zatiaľ čo pľúcne infekcie môžu spôsobiť chronické ochorenie dýchacích ciest, zápal pľúc a exacerbáciu (výrazné zhoršenie) chronických ochorení, ako je CHOCHP.

 

Infekcie oslabujú imunitný systém, zvyšujú riziko ďalších infekcií, ako je HIV, a sú spojené s mimopľúcnymi (extrapulmonálnymi) komplikáciami vrátane aterosklerózy.

 

Včasná diagnostika a liečba sú kľúčom k prevencii týchto komplikácií a asymptomatický priebeh infekcií často vedie k ich prehliadanému prenosu na iné osoby.

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV