Mycomedica hory

Ako upokojiť myseľ pomocou vitálnych húb?

V dnešnej hektickej dobe sa väčšina z nás sťažuje na nepokoj, únavu a zlý spánok. Príliš veľa podnetov, hektický život a príliš veľa stresu preťažujú našu myseľ a my jej nedokážeme dopriať oddych. To, samozrejme, vedie k ďalším ťažkostiam, ktoré sú spojené s našou hlavou.

Ak to na sebe práve teraz pozorujete, zastavte sa a zamyslite sa nad tým, čo by ste mohli urobiť, aby ste svoju myseľ upokojili a utíšili. Náš tip je životne dôležitý.

Väčšina z vás vie o vitálnych hubách to, že sú skvelé pre imunitný systém. Málokto však vie, že huby môžu mať pozitívny vplyv aj na našu psychiku.

 
shutterstock-665539060.jpg

Ktoré vitálne huby ovplyvňujú psychiku 

Existuje niekoľko húb, ktoré dokážu harmonizovať našu psychiku. Majú takzvanú funkciu An Shen - schopnosť "upokojiť ducha". Dokážu to Cordyceps, Reishi, Coriolus, Maitake, Pornatka a Hericium. 

Kolotoč nápadov

Ak podľahneme tempu sveta okolo nás, čoskoro sa to negatívne prejaví v podobe choroby. Zvýšený stres na našu psychiku spôsobuje nadmernú hladinu stresu v tele, čo sa prejavuje rôznymi telesnými a duševnými neduhmi - búšením srdca, bolesťami hlavy, bolesťami na hrudi, zníženou imunitou, únavou, poruchami spánku, tráviacimi problémami, poruchami libida alebo menštruačnými problémami. Veľmi časté sú aj depresie a úzkosti.

Tieto príznaky sú len obrannou reakciou organizmu, aby sa vyrovnal s nadmerným stresom. Ak je stres častý a dlhodobý, môže vyvolať množstvo vážnejších ochorení.

Prečo? Pretože naše telo nie je na jeho zvládanie uspôsobené. Z evolučného hľadiska sa vyvíjame oveľa pomalšie ako svet okolo nás. A naozaj nie je v našich "zdravých" silách držať s ním krok.

 
Female,Having,Heart,,Asthma,Or,Panic,Attack.,Difficulties,With,Breathe,

Vitálne huby podporujú našu psychickú odolnosť

Vitálne huby ako Cordyceps, Reishi alebo Hericium môžu posilniť našu obrannú energiu Wei Qi a vyživujúcu energiu Ying Qi. Tým podporujú aj našu duševnú odolnosť, psychickú pohodu, schopnosť odolávať stresovým situáciám a schopnosť rýchlejšie sa prispôsobovať neustále sa meniacim vonkajším podmienkam. 

Obranná a vyživujúca energia Qi

Energia čchi prúdi naším telom a plní rôzne funkcie. Prúdi v akupunktúrnych dráhach alebo meridiánoch, podobne ako krv prúdi v našich cievach. Podľa toho, akú funkciu Qi plní, ju označujeme ako obrannú - Wei Qi. Počas dňa prúdi na povrchu tela a chráni nás pred inváziou vonkajších patogénov. A to nielen fyzických patogénov, ktoré starí Číňania nazývali studený alebo horúci vietor a my ich nazývame vírusy, baktérie, chlamýdie atď, ale aj mentálnych alebo psychických patogénov. Ak má človek silnú Wei Qi, bude odolný aj psychicky.

Druhou je vyživujúca energia - Ying Qi. Tá prúdi v tele a vyživuje ho. Tvorí pár s Wei Qi a jedna bez druhej nemôže existovať. S našou odolnosťou súvisí aj výživa. Ak nie sme dostatočne vyživovaní, patogény k nám môžu ľahšie preniknúť. A je jedno, či ide o fyzický alebo psychický patogén.

Učenie o piatich dušiach 

Čínska medicína učí, že päť duší sídli v piatich hlavných orgánoch nášho tela. Každá z nich má trochu iné funkcie:
  • Duša Yi sídli v Slezine a súvisí s myslením a kontempláciou,
  • Duša Zhi sídli v obličkách a súvisí s rozhodnosťou a našou vôľou,
  • Duša Po sídli v Pľúcach a je to akési "zviera" v nás. Je zodpovedná za procesy, ktoré neovládame vôľou,
  • Duša Hun sídli v pečeni a je zodpovedná za naše plány a tvorivosť.

Duša Shen - generál nášho tela

Teraz sa budeme podrobnejšie zaujímať o Dušu Šen, ktorá sídli v srdci. Je to akýsi generál, ktorý riadi duše ostatných orgánov. Pre lepšiu predstavu ho môžeme opísať týmito slovami: naše myslenie, vedomie, uvedomenie si vlastnej identity, schopnosť nazerať do svojho vnútra, pamäť, jednoducho celá psychika. Súvisí teda s emóciami, spánkom, inteligenciou a múdrosťou. Okrem toho je Šen zodpovedný aj za sluch, zrak, hmat, chuť a čuch.

 

Duša Shen a naša psychická pohoda 

Pre našu psychickú pohodu je dôležité, aby duša Šen zostala v srdci a neodchádzala preč. Ak sa Duša Šen nedrží v Srdci, sme neukotvení, podráždení, nepokojní, nesústredení, trpíme depresiami a úzkosťou a máme problémy so spánkom.

Čo spôsobuje, že Duša Shen je nepokojná a obmedzuje našu duševnú pohodu a znižuje našu duševnú odolnosť? Slovami čínskej medicíny je to nedostatok krvi v našom Srdci. Duša Šen si potom nemá kam ľahnúť a nemôže sa ukotviť. Druhou príčinou je oheň v Srdci (často z nadmerných alebo potlačených emócií). Ani ten neumožňuje duši Šen zakotviť.

Niektoré vitálne huby majú geniálnu schopnosť ukotviť dušu Shen späť v Srdci, čím harmonizujú našu psychiku, vytvárajú psychickú pohodu a zlepšujú psychickú odolnosť, tzv. efekt An Shen. Ktoré to sú?

Cordyceps podporuje duševnú odolnosť 

Cordyceps sinensis je najväčší dobíjač energie medzi hubami. Dokáže výrazne zvýšiť obrannú Wei Qi, čím zlepšuje nielen našu obranyschopnosť, ale aj psychickú odolnosť. Ľudia, ktorí užívajú Cordyceps, dokážu lepšie odolávať stresu a nadmernému vypätiu.

Cordyceps sa odporúča ľuďom, ktorí sú v depresii, ktorí sú skôr chladní a vyčerpaní a ktorí potrebujú dodať energiu (najmä energiu jang). Vďaka tropizmu na obličky je Cordyceps vhodný aj pre ľudí trpiacich strachom, úzkosťou a rôznymi fóbiami, ako aj pre ľudí, ktorí trpia nedostatkom pevnej vôle, pretože v obličkách sídli duša Zhi, ktorá je zodpovedná za našu pevnú vôľu. S obličkami úzko súvisí aj naša sebadôvera. Silné Obličky môžu tiež kontrolovať Srdce, aby sa príliš nezapálilo, čo bude mať vždy vplyv na psychiku.

Cordyceps je veľmi účinný pri syndróme únavy a vyhorenia, keď sú ľudia na dne, stratili elán a schopnosť radovať sa.

Vzhľadom na schopnosť Cordycepsu vyživovať Jin Plic má zmysel používať ho aj pri stavoch smútku, smútku, skľúčenosti, ľútosti, sebaľútosti, pocitoch sklamania, hanby, viny.

shutterstock-2392828739.jpg 

Univerzálna huba Reishi pre zdravie

Reishi alebo Ganoderma lucidum posilňuje obrannú Wei Qi aj vyživujúcu Ying Qi. Reishi má tropizmus k srdcu a má výrazný účinok An Shen, čím harmonizuje Dušu Shen. Dokáže vyživovať krv a jin Srdca a duša Shen má miesto, kde si môže v pokoji "ľahnúť".

Nedostatok krvi/Yin sa prejavuje duševným nepokojom, nestabilitou, letargiou, zabúdaním, ľahkým rozrušením, pocitom neistoty, nadmerným snívaním.

Tým, že je Reishi horká, môže tiež očistiť horkosť v Srdci, ktorá vznikla z emócií alebo sa tam presunula zo Žalúdka či Pečeňe, a môže sa prejaviť ako nadmerná agitovanosť, rozrušenie, nepokoj, nesústredenosť, sklon k ľahkej emocionalite alebo nespavosť.

Reishi je veľmi účinná pri rôznych emocionálnych nerovnováhach: úzkosti, depresii, strachu, nespavosti, nervozite atď. Reishi je tiež vynikajúci adaptogén a pomáha človeku prispôsobiť sa rýchlo sa meniacim podmienkam.

Reishi Mushroom

Hericium

Hericium erinaceus alebo ježovka koralová je vynikajúca vitálna huba na podporu organizmu pri neurodegeneratívnych problémoch, ako je demencia, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex atď. Tieto stavy súvisia s poklesom NGF (nervový rastový faktor) v tele. Hericium podľa vedeckých štúdií dokáže podporiť jeho produkciu. Tu je dobré kombinovať Hericium s hubou Reishi.

Hericium nie je také silné v podpore Wei Qi a Ying Qi, ale do určitej miery pomáha pri stagnácii pečeňovej energie Qi, a tak pomáha pri rôznych somatizačných stresoch alebo akýchkoľvek problémoch zhoršených stresom a emóciami. Je užitočný pri depresiách, pocitoch napätia, výbušnosti, podráždenosti, náladovosti, zníženej kreativite, mrzutosti. Obľubujú ho študenti, najmä v období skúšok. Hericium môže podporiť našu koncentráciu, pomáha pri učení a podporuje pamäť.

Podľa jednej štúdie môže Hericium (prostredníctvom podpory NGF) dokonca zvýšiť našu schopnosť zamilovať sa.

Mushroom,Lion's,Mane,,Hericium,Erinaceus

Hľadajte príčiny problémov 

Vitálne huby nám môžu účinne pomôcť harmonizovať našu psychiku. Avšak tak ako hľadáme príčiny fyzických ochorení, určite musíme nájsť aj príčiny psychickej nerovnováhy.

Zavádzajte do svojho života viac psychohygieny: naučte sa ovládať svoje emócie, meditujte, venujte sa zmysluplnej práci, vyhýbajte sa stresu, hľadajte radosť zo života, stýkajte sa s ľuďmi, ktorých máte radi a ktorí vám do života prinášajú dobrú náladu, a pomáhajte druhým.

Vzťahy na prvom mieste

Na záver by som rád spomenul výsledky americkej štúdie, ktorá sa uskutočnila v priebehu mnohých desaťročí a na veľkom počte ľudí. Vedci chceli zistiť, prečo sú niektorí ľudia zdraví a iní chorí, prečo sú šťastní a za akých podmienok sa dožívajú zdravej staroby. Zistili, že jedna vec je pre každého z nás absolútne kľúčová, a to sú vzťahy, ktoré máme s inými ľuďmi. Vzťahy s partnerom, s deťmi, s príbuznými, v práci, akými priateľmi a blízkymi sa obklopujeme.

Preto si to, prosím, vezmite k srdcu a snažte sa každý deň budovať dobré vzťahy, a ak máte chuť, pridajte k tomu aj nejakú tú životne dôležitú hubu.

shutterstock-1477577645.jpg

Milan Schirlo

11zon_cropped

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV