Mycomedica hory

Hľadanie rovnováhy. Ako vlastne fungujú vitálne huby?

Čo pre vás znamená zdravie? Pre tradičnú čínsku medicínu je to rovnováha tela. Vyvážený stav, keď je všetko v harmónii so všetkým ostatným a naše telo je zdravé. A nielen zdravé, ale aj to, že sa cítime dobre a tešíme sa dobrej kvalite života.

Ako ste na tom so svojím zdravím vy? Je vaše telo v rovnováhe? Cítite sa so svojím telom v harmónii?

V tomto článku nájdete vysvetlenie, ako huby MycoMedica vlastne fungujú a prečo sú také obľúbené.

Yin, Yang a ľudské zdravie 

Od počiatku vekov sú všade okolo nás dve protichodné sily. Jin a jang. Jedna bez druhej nemôže existovať a zároveň sa jedna neustále snaží premôcť druhú. Zabrať územie toho druhého. Keď jedna rastie, je to na úkor druhej. Pozrite sa na symbol monády, kde to jasne vidíte. Yin sa postupne zväčšuje, a keď dosiahne svoje maximum, zmení sa na Yang. A naopak.

Táto neustála prevaha vytvára vo vesmíre, v prírode a v spoločnosti pravidelné cykly, v ktorých chvíľu prevláda jin a chvíľu jang. Striedanie dňa a noci, ročných období atď.

Aj v našom organizme dochádza k striedaniu jin a jang prakticky neustále a na všetkých úrovniach, v trávení, v dýchaní, v srdci pumpujúcom krv, v metabolizme buniek.

 

2024-01-31 09.49.53

 

Celé naše telo je jedna veľká monáda. Keď žijeme viac jangovo, zvyšujeme v sebe podiel jangovej energie. Keď žijeme viac jin, zvyšujeme podiel energie jin. A zároveň prostredie, v ktorom žijeme, ovplyvňuje pomer energie jin a jang v našom tele.

Čo to vlastne znamená žiť viac yangově alebo yinově?

Yangový život znamená rýchly, aktívny život, keď si všetko užívame nad mieru. Veľa pracujeme, športujeme, jeme príliš veľa "ohnivého" jedla atď. Jednoduchý príklad - ak v horúcom lete konzumujeme pečené mastné mäso, alkohol a počúvame hlasnú a hlučnú hudbu, Yang sa v našom tele zvýši.

Na druhej strane život Yin je o pokoji, pomalosti, nečinnosti a studenom jedle. Ak budeme v zime jesť príliš veľa šalátov z čerstvej, tepelne neupravenej zeleniny, tropického ovocia, zmrzliny, mlieka, v našom organizme bude prevládať energia Yin.

Cesta stredu

Obrázek1

Tento graf je zjednodušeným zobrazením ľudského života. Čiara uprostred sa nazýva Cesta stredu (čínsky Zhong Yong). Predstavuje ideálny stav. Stav, v ktorom sú jin a jang v rovnováhe. Je to cesta, ktorou by sme sa mali uberať, aby sme boli zdraví. Západná medicína to nazýva homeostáza.

Homeostáza je kľúčový biologický proces, ktorý udržiava stabilitu vnútorného prostredia tela, čo je predpokladom správneho fungovania všetkých orgánov a systémov.

Bohužiaľ, svojím spôsobom života sa v skutočnosti denne odkláňame od Cesty stredu hore alebo dole. A keďže sme nerozumní ľudia, odchýlky od stredu sú často veľmi výrazné.

Našťastie má naše telo úžasnú samoregulačnú schopnosť, ktorá tieto výkyvy neustále vracia späť do stredu, a veľká časť nerovnováhy sa koriguje sama. To znamená, že dokáže nadmernú energiu jang (čili papričky) alebo jin (zmrzlina) zatlačiť späť do centra. Ide o priestor medzi líniou Cesta stredu a líniami nad ňou a pod ňou.

Tieto čiary predstavujú hranice choroby. Ak je vychýlenie nadmerné a prekročí tieto hranice, prestávajú fungovať naše samoregulačné schopnosti a následne prepukne choroba.

Aby sme sa s chorobou mohli vyrovnať, musí prísť podnet zvonku. Naše telo to už nedokáže urobiť samo. A je jedno, či sú tým podnetom antibiotiká, vitálne huby, bylinky, akupunktúra atď. Princíp je vždy rovnaký - harmonizovať cyklus yinyang. Zatlačiť vychýlenie späť na cestu stredu.

Aký podnet to bude, záleží na pacientovi. Či si vyberie chemické lieky alebo prírodné prostriedky. Chemické lieky sú síce oveľa účinnejšie a pôsobia rýchlejšie, ale často spôsobujú ďalšie nežiaduce nerovnováhy v tele. Prírodné prostriedky pôsobia jemne, pomalšie, ale dlhodobo.

Vo všeobecnosti platí, že ľudia využívajú razantnosť západnej farmakológie pri akútnych alebo život ohrozujúcich problémoch a prírodnú liečbu pri chronických zdravotných problémoch. Z môjho pohľadu však aj také čínske bylinné tinktúry, ak sú správne indikované, dokážu vyriešiť akútny problém (napr. chrípku) v priebehu jedného dňa.

V jednej knihe o čínskej medicíne som sa dočítal o Doktorovi 1 a Doktorovi 2. Doktor 1 pôsobí a pomáha v priestore medzi Cestou stredu a hranicou choroby. V priestore, kde si väčšinou pomáhame rôznymi spôsobmi a podporujeme samoliečebné schopnosti nášho tela. Ak je hranica choroby prekročená, nastupuje Doktor 2.

Huby, ktoré pomáhajú nájsť stratenú rovnováhu

Jedným z prírodných prostriedkov, ktoré účinne pomáhajú nájsť stratenú rovnováhu, sú vitálne huby. Vitálne huby (alebo tiež liečivé huby či liečivé huby) sú dnes čoraz populárnejším prostriedkom na zlepšenie a podporu dlhodobého zdravia.

Moderná medicína vitálne huby dlho prehliadala, ale približne od 60. rokov 20. storočia sa uskutočnilo nespočetné množstvo experimentov, výskumov a klinických štúdií, ktoré potvrdili to, čo vedeli už ľudia v starej Číne. Odhalili ich schopnosti modulovať činnosť imunitného systému, ničiť rakovinové bunky, pôsobiť proti vzniku civilizačných ochorení, pôsobiť na nervový systém atď.

Obsahujú mimoriadny komplex účinných látok, ktoré pomáhajú ľudskému organizmu a pri správnej kombinácii môžu pomôcť pri celom rade zdravotných problémov, kde sú chemické prostriedky - dovolím si povedať - trochu zbytočne indikované. Dokážu komplexne ovplyvniť ľudské zdravie, sú univerzálnymi pomocníkmi na zlepšenie a udržanie ľudského zdravia.

Pýtate sa, ako fungujú vitálne huby? Potom sa na ne môžete pozrieť dvoma spôsobmi: západným pohľadom, ktorý skúma len účinné látky v hubách, alebo čínskym pohľadom, ktorý hovorí o tom, ako jednotlivé huby ovplyvňujú Yin a Yang.

 

2024-01-31 09.50.08

Západný pohľad na vitálne huby

Vitálne huby, ktoré sa v tradičnej čínskej medicíne používajú už stáročia, obsahujú množstvo kľúčových účinných látok, ktoré majú priaznivé účinky na ľudský organizmus. Azda najdôležitejšia je ich schopnosť modulovať imunitný systém, posilňovať ho, keď je oslabený, a tlmiť, keď reaguje neprimerane a nadmerne (alergie alebo autoimunitné ochorenia). 

Základné účinné látky vitálnych húb

Polysacharidy: jednou z hlavných účinných látok vitálnych húb sú polysacharidy, najmä beta 1,3/1,6 D glukány. Tieto látky sú známe svojou schopnosťou posilňovať imunitný systém. Podporujú tvorbu obranných buniek, ako sú makrofágy a prirodzené zabíjačské bunky (NK bunky), ktoré môžu pomôcť v boji proti infekciám a dokonca aj niektorým typom rakoviny.

Triterpény: triterpény sa nachádzajú v hube reishi (Ganoderma lucidum) a môžu mať protizápalové, antihistamínové a antialergické účinky. Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a krvný tlak.

Antioxidanty: mnohé vitálne huby obsahujú antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy), ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a znižujú riziko chronických ochorení vrátane niektorých druhov rakoviny a srdcových ochorení.

Vitamín D a minerálne látky: niektoré huby sú dobrým zdrojom vitamínu D a obsahujú aj minerálne látky, ako je selén, draslík a zinok, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu imunitného systému a celkové zdravie.

Ergothioneín a selén: tieto látky pôsobia ako silné antioxidanty a chránia bunky pred oxidačným stresom.

Samozrejme, účinných látok je oveľa viac a nie všetky mechanizmy pôsobenia húb na ľudský mechanizmus sú dnešnou vedou preskúmané.

 

2024-01-31 09.50.17

Pohľad čínskej medicíny na účinky vitálnych húb

Čínska medicína sa zaoberá špecifickými kategóriami bylín a iných liekov: teplotou (či zahrievajú alebo ochladzujú), chuťou a tropizmom (kam smerujú svoj účinok). Vitálne huby sú väčšinou teplotne neutrálne, ich chuť je zvyčajne viac alebo menej sladká a ich tropizmus smeruje k orgánom, ktoré tvoria centrum nášho tela, k slezine a žalúdku.

Inými slovami, vitálne huby, ako sú Reishi, Hericium, Chaga, Coriolus, Cordyceps, Maitake, Shiitake, Agaricus atď. svojimi vlastnosťami posúvajú našu celkovú energiu smerom k centru, k Ceste centra. Vracajú náš organizmus do stavu, v ktorom sa cítime zdraví. A robia to vždy. Inými slovami, podporujú doktora 1 v jeho nedocenenej práci.

Je to trochu iný prístup, ako keď sa na vitálne huby pozeráme cez ich účinné látky. Veľmi presne a jasne však vystihuje hlavné prínosy húb na ľudský organizmus. Uvádzajú naše telo do rovnováhy, a to vo všetkých situáciách, pri miernych nerovnováhach, ale aj pri chorobách. A je jedno, či ide o nerovnováhu na fyzickej alebo psychickej úrovni, či sú ochorenia spôsobené oslabenou alebo nadmerne reagujúcou imunitou, alebo či riešite zvýšený cholesterol, oslabenú funkciu pľúc alebo problémy s plodnosťou.

Sila vitálnych húb nie je objavom modernej vedy. Bola známa už pred 2 000 rokmi v starej Číne. V najstaršej lekárskej literatúre sa spomína najmä huba Reishi, ktorú starí čínski lekári považovali za jednu z mála látok, ktorej účinky prospievajú celému organizmu a ktorá naň ani pri dlhodobom užívaní nemá žiadne negatívne účinky. Dokonca si ju cenili natoľko, že sa objavovala na staročínskych kresbách, kde bola spájaná s dlhým ľudským životom.

Znie vám to neuveriteľne dobre? Akoby huby boli nejaký prírodný zázrak, ktorý pomáha pri všetkých ochoreniach? No, naozaj je to tak. Len treba zdôrazniť, že vitálne huby sú pre tých, ktorí majú trpezlivosť a hľadajú trvalé riešenie svojich problémov. Zmeny, ktoré huby v tele vyvolávajú, sú trvalejšie.

Základné druhy vitálnych húb 

Reishi (Ganoderma lucidum) je známa svojimi protizápalovými, antioxidačnými, antialergickými a imunostimulačnými účinkami. Často sa používa na podporu celkového zdravia a vitality a môže tiež pomáhať pri znižovaní únavy a zlepšovaní spánku. Z pohľadu čínskej medicíny podporuje srdce a kardiovaskulárny systém a harmonizuje našu psychiku. Spolu s hubou Coriolus je najčastejšie používanou hubou pri rakovine.

Shiitake (Lentinula edodes) je bohatá na polysacharidy, ako sú lentinany, ktoré môžu stimulovať imunitný systém. Používa sa na zlepšenie obehového systému a pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

Maitake (Grifola frondosa) má imunomodulačné a antidiabetické účinky. Maitake pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a podporuje zdravie srdca a ciev.

Cordyceps (Cordyceps sinensis) sa používa na zvýšenie fyzickej výkonnosti a vytrvalosti. Okrem toho má protizápalové účinky a podporuje zdravú funkciu obličiek a pľúc.

Chaga (Inonotus obliquus) má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Používa sa aj na podporu imunity a má protizápalové účinky. Používa sa pri zápaloch v tráviacom systéme.

Hericium (Hericium erinaceus) je známe pre svoje neuroprotektívne účinky. Má pozitívny vplyv na psychiku a je dokonalou vzpruhou pre mozog a neuróny. Podporuje pozornosť, pamäť a koncentráciu. Má tiež potenciál pri podpore zdravia a regenerácie nervov.

Coriolus (Coriolus versicolor) je veľmi silný pri modulácii imunitného systému. Je doslova "zabijakom" všetkého, čo do nášho organizmu nepatrí. A je jedno, či ide o vírusy, baktérie, chlamýdie, borélie alebo rakovinové bunky. Často sa používa súbežne s protirakovinovou liečbou.

 

2024-01-31 09.50.03

Používajte "skutočné" huby

Ak vás nadchli vitálne huby a uvažujete o tom, že ich vyskúšate, rád by som upozornil na niekoľko dôležitých aspektov. Nie je ľahké sa s vitálnymi hubami zoznámiť. Huby sa dnes spracúvajú rôznymi spôsobmi a na trhu je množstvo výrobkov rôznej kvality. Preto skôr, ako sa rozhodnete kúpiť akýkoľvek výrobok, odporúčam zistiť si o ňom aspoň tieto základné informácie: pôvod suroviny, spôsob spracovania suroviny a testy bezpečnosti.

Huby sú veľmi citlivé na prostredie, v ktorom rastú. Môžu ľahko absorbovať škodlivé látky, ako sú pesticídy, ťažké kovy, patogénne mikroorganizmy alebo rádioaktivita. Oveľa viac ako bylinky. Preto je mimoriadne dôležité, aby sa ako zdroj surovín na výrobu používali huby vypestované v ekologickom prostredí. Čo stojí peniaze. A vždy sa nájde niekto, kto chce rýchlo zarobiť za čo najnižšiu cenu. Dobrý výrobca by mal určite poznať zdroj svojej suroviny a na požiadanie ho deklarovať.

Dobrí výrobcovia tiež testujú svoje huby na prítomnosť polycyklických aromatických uhľovodíkov (PAU), ktoré sú karcinogénne, môžu ovplyvniť vývoj plodu a sú spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Je dobré sledovať, či výrobca spracováva huby dvojitou extrakciou - vodou a alkoholom. Niektoré látky sú vo vode nerozpustné, napríklad terpény, a preto sa musia uvoľniť pomocou alkoholu. V praxi sa to týka len dvoch húb - Reishi a Chaga.

Veľmi obľúbeným trikom spracovateľov surovín je napríklad nahradenie niektorých účinných látok z vitálnych húb alternatívnymi látkami z lacnejších zdrojov. Namiesto polysacharidov z húb sa pridáva obyčajný škrob, namiesto terpénov z húb sa pridávajú terpény zo šalvie. Tie síce neuškodia, ale nebudú mať požadovaný účinok, pre ktorý vitálne huby užívame.

V skutočnosti, ak kupujete balenie húb za približne 300,-Kč, je vysoko pravdepodobné, že už neobsahuje veľa Reishi.

Použité suroviny musia byť správne spracované. Telo bunky huby je tvorené chitínom, látkou, ktorú náš tráviaci systém nedokáže stráviť. Chitín je zase zodpovedný za tráviace problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak konzumujeme tepelne neupravené huby. Ak chceme využiť účinné látky, ktoré sú "zamknuté" v bunke huby, musíme hubu najprv správne spracovať. Nesprávne spracovaná surovina logicky nebude mať na organizmus rovnaké účinky ako správne spracovaná huba.

Ďalším meradlom kvality je štandardizácia. Nedávne analýzy ukázali, že bežné výrobky majú zvyčajne 30 % až 40 % obsah polysacharidov, ale skutočný podiel polysacharidov rozpustných vo vode je oveľa nižší. Nemusí ísť ani tak o úmyselnú snahu oklamať výrobcu, ale skôr o nedostatok odborných znalostí a nízku kvalitu vykonaných analýz. Tieto odchýlky sú, žiaľ, bežné a znemožňujú správne dávkovanie hubových výrobkov.

Kvalita suroviny je pre huby kľúčová. Chcete, aby podporovala váš imunitný systém a nezanášala ho inými nečistotami. Okrem pôvodu suroviny teda musíte poznať aj jej bezpečnosť. Huby sú schopné zachytiť rôzne škodlivé látky, ako sú ťažké kovy alebo pesticídy. Alebo dokonca aj rádioaktivitu. Pri nákupe vitálnych húb preto hľadajte kvalitných a rokmi preverených výrobcov, ktorí svoje produkty pravidelne testujú na prítomnosť rôznych škodlivých látok. A ideálne takých, ktorí sú schopní zdokumentovať, že ich huby obsahujú to, čo majú.

Venujte svoj čas hľadaniu najlepšieho výrobku, najlepšej huby. Skúmajte, pátrajte a pýtajte sa. Čítajte a premýšľajte. Pomoc, úľava a zdravie by na vás mali čakať v hubových produktoch. Uistite sa teda, že ich tam nájdete.

A ako to robí spoločnosť MycoMedica? Kvalita, bezpečnosťúčinnosť

Filozofia spoločnosti MycoMedica je jednoduchá, ale nekompromisná - poskytovať produkty, ktoré sú synonymom kvality, bezpečnosti a účinnosti. Tento záväzok vedie spoločnosť MycoMedica k starostlivému výberu najlepších dodávateľov hubových surovín. Ich cieľom je zabezpečiť maximálnu účinnosť svojich výrobkov a zároveň eliminovať prítomnosť akýchkoľvek nebezpečných látok. Ich huby sú vyberané s maximálnou starostlivosťou, aby sa zabezpečilo, že sú úplne čisté a bez nežiaducich kontaminantov, ako sú pesticídy alebo ťažké kovy.

Jedinečný pôvod v čistej prírode

Ak prirovnáme huby MycoMedica k šampanskému, tak ako pravé šampanské pochádza zo Champagne, huby MycoMedica sa pestujú v najčistejších oblastiach východnej Ázie. Tu v tradíciách miestnych komunít dozrievajú pod starostlivým dohľadom generácií hubárov. Vitálne huby Mycomedica si zachovávajú svoju jedinečnú silu vďaka ideálnym klimatickým podmienkam, čistému vzduchu a kvalitnej vode.

Tradícia, inovácia a kultivácia

MycoMedica využíva kombináciu tisícročných poznatkov tradičnej čínskej medicíny a moderných techník. Každý druh huby si vyžaduje špecifické podmienky na rast, ktoré zahŕňajú starostlivý výber substrátov a dostatočne dlhé obdobie dozrievania. Napríklad Reishi si na optimálny rast vyžaduje kvalitné dubové drevo, zatiaľ čo Chaga prosperuje na brezových kmeňoch, z ktorých získava kyselinu betulínovú.

Prísne kontroly a certifikácia

Huby MycoMedica Vital sa podrobujú prísnemu kontrolnému procesu, aby sa zabezpečila najvyššia možná kvalita. Od pestovania až po zber sa suroviny MycoMedica testujú na prítomnosť ťažkých kovov, pesticídov a iných nečistôt. Vzorky sa posielajú do nezávislých akreditovaných laboratórií v Českej republike a v Nemecku alebo Rakúsku, kde sa podrobujú mnohým testom bezpečnosti a čistoty.

Sila kryštalizácie

Jedinečnosť produktov MycoMedica je viditeľná aj na obrázkoch kryštalizácie. Tieto snímky ukazujú vnútornú kvalitu látok a potvrdzujú vyššiu vitalitu našich hubových produktov v porovnaní s bežnými komerčnými produktmi.

Domáca výroba v čistom prostredí

Finálne produkty MycoMedica sa vyrábajú v Českej republike, v rodinnom výrobnom závode v Polici nad Metují, uprostred krásneho a čistého prostredia Teplicko-adršpašských skál. Používajú sa pri nich najmodernejšie technológie a dodržiavajú najprísnejšie hygienické normy.

Na záver možno povedať, že výrobky MycoMedica sú výsledkom kombinácie tradičných znalostí, starostlivého výberu surovín a moderných výrobných postupov. Spoločnosť MycoMedica je hrdá na to, že ponúka obľúbené produkty najvyššej kvality, ktoré sú bezpečné, účinné a vyrábané s ohľadom na udržateľnosť a čistotu.

 

Milan Schirlo

11zon_cropped

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV