Mycomedica hory

Organové hodiny

Energia je všadeprítomná. Je hnacou silou a má mnoho podôb. Starí Číňania ju nazývali čchi a rozlišovali medzi nebeskou čchi a pozemskou čchi. Človek, ktorý stojí medzi Nebom a Zemou, má tiež svoju Qi, ktorá cirkuluje v dráhach - meridiánoch. Cez deň sa pohybuje viac na povrchu a sme bdelí, v noci sa ponára dovnútra a spíme. Má určitý poriadok, dynamiku.

Človek je rovnako ako príroda prejavom piatich prvkov. Tie zodpovedajú šiestim energiám, pretože oheň sa prejavuje ako teplo alebo žiara. Tieto energie dali vzniknúť šiestim párovým orgánom, ktoré sú navzájom prepojené sieťou dráh a spojení. Cez ne prúdi energia (Qi). Máme teda 24 hodín a dvanásť orgánov, čo znamená, že každý orgán má dve hodiny maximálnej aktivity. Zároveň o dvanásť hodín neskôr má svoju najnižšiu aktivitu. To sú v podstate biorytmy našich orgánov. Treba tiež objasniť, že orgán dosahuje vrchol svojej činnosti na konci prvej hodiny a počas druhej hodiny jeho činnosť postupne klesá.

 

Tento jednoduchý nástroj pomáha vysvetliť mnohé problémy a nepríjemnosti, ktoré nás postihujú. Je založený na pozorovaní procesov v ľudskom tele a môže sa použiť napríklad v diagnostike. Zároveň nám dáva návod, ako upraviť naše biorytmy, aby sme čo najlepšie využili energiu nebies a energiu získanú z potravy. Ďalej si povieme niektoré špecifiká a odporúčania pre jednotlivé orgány.

 

IMAGE 2024-05-02 10:24:56

 

Pľúca

Ich aktivita vrcholí medzi 3. a 5. hodinou ráno. V tomto čase by sme mali hlboko spať, prehlbuje sa dýchanie a prebieha regenerácia pľúc. Tí, ktorí sa v tomto čase budia, sú fajčiari a astmatici. V tomto čase však začína energia prúdiť viac k povrchu, preto je ťažšie po prebudení zaspať. Posilňovanie pľúc je dôležité, pretože riadi našu obrannú Qi.

Hrubé črevo

Má vrchol aktivity medzi 5. a 7. hodinou ráno. Tento čas je ideálny na vyprázdňovanie. Najmä tí, ktorí trpia zápchou, by si mali zvyknúť pravidelne vstávať. Pohár vlažnej vody, cvičenie, pravidelné raňajky a gravitácia pomáhajú pri črevných problémoch.

 

Žaluď

Vrchol aktivity dosahuje medzi 7. a 9. hodinou ráno. V tomto čase by sme mali raňajkovať, pretože žalúdok je v tom čase pripravený a zvládne poriadnu porciu. Najmä jedinci s podváhou a vyčerpaní jedinci by nemali dlho ležať a raňajkovať včas.

 

Slezina

Medzi 9. a 11. hodinou by sme mali skončiť s jedlom. Slezina v tomto čase odoberá z potravy čistú Qi, ktorá sa ďalej tvorí z krvi. Tí, ktorí neraňajkovali, idú na rezervy, ktoré, ako sa hovorí, "ťahajú z päty", my by sme povedali z obličiek. Hladovať ráno sa jednoducho neoplatí, pretože oslabenie Sleziny vedie k vlhkosti, tráviacim problémom a chronickej únave.

 

Srdce

Poludnie, obdobie medzi 11. a 13. hodinou, patrí cisárovi - srdcu. Má rád pokoj a pohodu. Nie je dobré byť v strese alebo podliehať negatívnym emóciám, ktoré oslabujú Qi Srdca a zhoršujú krvný obeh. Je to vhodný čas na posedenie s priateľmi, možno pri obede. Mal by byť ľahký, aby zbytočne nezaťažoval trávenie a neunavoval nás. Tí, ktorí majú problémy so srdcom, by mali v čase srdcového minima rozhodne spať o dvanásť hodín neskôr. Prípadne si okolo poludnia krátko zdriemnite, ak sa dostaví únava. Podľa TČM je srdce sídlom ducha Shen, ktorý je okrem iného zodpovedný za dlhodobú pamäť.

 

Tenké črevo

Skoré popoludnie medzi 13.00 a 15.00 hodinou je obdobím tenkého čreva. To má za úlohu absorbovať čistú Qi a oddeliť ju od zakalenej Qi, ktorá klesá nadol. Preto môžete pociťovať miernu únavu, ktorú spôsobuje teplo z trávenia. Pomôže vám ľahká prechádzka alebo krátke pretiahnutie.

 

Močový mechúr

Jeho aktivita vrcholí medzi 15. a 17. hodinou. Výkonnosť klesá, je čas spomaliť. Močový mechúr neznáša tlak a stres. Je to ideálny čas na realizáciu vašich koníčkov a záujmov. Alebo relaxujte, choďte na prechádzku, jednoducho vypnite.

Obličky

Medzi 17. a 19. hodinou dosahujú obličky svoj energetický vrchol. Hovorí sa, že so silnými obličkami sa človek môže dožiť sto rokov. Tento malý orgán je sídlom ohňa aj vody, obsahuje esenciu Jing, ktorá určuje našu vitalitu a dlhovekosť, a má zodpovedajúcu krátkodobú pamäť. Mali by sme si ju vážiť. Možno tým, že sa nebudeme zbytočne prechladzovať, budeme dostatočne piť, dobre jesť a dobre spať. Obličky sú naším najcennejším pokladom a každý, kto sa cíti unavený okolo šiestej hodiny, by si mal krátko zdriemnuť.

 

Perikard

Čas medzi 19-21 hodinou patrí perikardu. Nazýva sa tiež ochrancom srdca. Jeho úlohou je strážiť Srdce pred citovým zranením a inými škodami. Je to obal Srdca, ktorý stráži cisár. V tomto čase by už deti mali ísť spať, pretože sú emocionálne veľmi zraniteľné. Je to tiež posledná možnosť niečo zjesť bez toho, aby sme si zaťažili trávenie a zhoršili spánok.

 

Tri žiariče

Tento hypotetický (imaginárny) orgán má vrchol aktivity medzi 21. a 23. hodinou. Jeho úlohou je rozvádzať základnú životnú energiu do všetkých orgánov v tele. Je rozdelený na tri úrovne a zahŕňa celú hrudnú a brušnú dutinu. Aby mohol správne vykonávať svoju funkciu, potrebuje odpočinok. Práca vo večerných hodinách a ponocovanie spôsobia, že do horného žiariča (patrí sem pľúca a srdce) stúpa príliš veľa energie a zhoršuje sa spánok.

 

Žlčník

Medzi 23:00 a 1:00 je obdobie žlčníka. V tomto čase by mal byť každý v posteli a spať. Žlčník riadi rozhodnosť, a preto platí, že tí, ktorí chodia spať skôr, toho za deň stihnú viac. Tí, ktorí nemôžu spať, by mali meditovať alebo skúsiť riadenú relaxáciu v posteli. Dráha žlčníka vedie od vonkajšieho kútika oka cez hlavu a v blízkosti kĺbov k pupku. Nočné spanie vedie k zhoršeniu zraku a bolestiam hlavy a kĺbov.

 

Pečeň

Medzi 1. a 3. hodinou rannou je maximálna aktivita pečene. Tá by mala byť podľa TCM zameraná na regeneráciu krvi pečene. Pečeň sa detoxikuje a regeneruje a potrebuje odpočinok. Tí, ktorí ešte nespia, budú mať ráno pomalý štart. Dlhodobé nespanie vedie k vyčerpaniu a poruchám spánku. Zmyslovým orgánom pečene sú oči, ktoré bezsennými nocami trpia najviac. Pre ženy je dôležité vedieť, že krv z pečene ovplyvňuje menštruáciu a tiež dáva farbu vlasom.

IMAGE 2024-05-02 10:31:16 

Hodiny hry na organe sú skvelým nástrojom, ktorý si zaslúži byť zaradený do školských osnov. Dodržiavaním poriadku a osvojením si správnych návykov pomáhame predchádzať nerovnováhe - disharmónii, ktorú nazývame choroba. 
 
Radim Jakeš
 
11zon_cropped-2

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej CR

Jednoducho si vyhledejte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV