po-pá 7:00-15:00
Strava je v koncepcii tradičnej čínskej medicíny jedným zo základných pilierov dobrého zdravia, silnej imunity a celkovej kondície. Nesprávna strava môže byť zodpovedná až za 20 % rôznych zdravotných problémov. A nemám na mysli len zloženie stravy, ale aj spôsob, akým potraviny spracovávame, pripravujeme a konzumujeme. Lekár Ťiang Čchao vo svojom diele o aplikovanej dietetike píše:"Ten, kto dokáže kultivovať svoju prirodzenosť, jedáva až po tom, čo vyhladne, a predsa neje dosť; pije až po tom, čo je smädný, a predsa nepije príliš veľa; jedáva radšej častejšie a málo ako všetko naraz a veľa. Tak je v nasýtení aj hlad a v hlade je aj nasýtenie."
Tak ako v iných oblastiach nášho života, aj v stravovaní čínska medicína odporúča zásadu primeranosti. Každý extrém je nesprávny. Ak budeme jesť príliš málo, naša Slezina (slovami západnej medicíny, náš tráviaci systém) nebude mať dostatok energie na produkciu Qi a krvi, ktoré sú palivom pre naše telo, a budeme chradnúť. Spočiatku budeme unavení a postupne sa u nás vyvinú rôzne disharmónie vyplývajúce z tzv. nedostatku. Ak sa prejedáme, preťažíme slezinu a oslabíme jej funkciu transformácie potravy. Naše trávenie sa spomalí, telo nebude produkovať dostatok energie Qi a krvi a naše telo bude opäť chradnúť. Oslabená Slezina navyše produkuje príliš veľa tzv. patologickej vlhkosti, ktorá má tendenciu usadzovať sa v tele. Prejavuje sa ako tučnota, opuchy alebo gynekologické výtoky. Je tiež príčinou produkcie hlienu. A to nielen toho zjavného, ktorý vysmrkávame alebo vykašliavame, ale aj toho skrytého, ktorý spôsobuje tvorbu "zátok", ktoré bránia voľnému toku energie Qi. Čo následne vedie napr. k bolestiam hlavy, závratom alebo rôznym asymetrickým problémom, a ak je energia silne zablokovaná, dokonca aj k rakovine. A tu by som sa chcel zastaviť.
Viac ako polovica ľudí, ktorí užívajú vitálne huby na podporu organizmu, sú onkologickí pacienti, preto chcem spomenúť niekoľko dôležitých vecí o výžive pri rakovine.
Za ten čas, čo sa venujem liečbe vitálnymi hubami, som sa stretol s mnohými prístupmi k stravovaniu, ktoré ľudia uplatňujú, keď majú rakovinu. Od tých, ktoré majú racionálne opodstatnenie, až po tie, ktoré sú absurdné. Od rôznych hladových diét až po diéty zamerané na vybrané potraviny.
Ako teda pristupujeme k diéte čínskej medicíny pri rakovine? Musím vopred zdôrazniť, že tu neexistuje jediná pravda. Každý človek je iný. Rovnováha tela každého človeka je nastavená inak. Určité potraviny môžu jednému človeku pomôcť a inému uškodiť. Tento princíp individuality treba mať vždy na pamäti. V stravovaní neexistuje svätý grál, hoci niektorí ľudia ho neustále hľadajú. A niektorí tvrdia, že ho našli. Alebo existuje? Čítajte ďalej.
Existuje tiež mnoho druhov rakoviny a majú rôzne príčiny. Aj preto je ťažké nájsť v tejto rozmanitosti nejakú jednotu. Ale skúsme to.
Máme dve tézy, z ktorých môžeme vychádzať:
V prípade prvého bodu vieme, že hlavným zdrojom obnovy Zheng Qi je orgán Slezina. Qi Sleziny je teda potrebné vyživovať a posilňovať. Čo znamená jesť potraviny, ktoré nám dodávajú veľa energie, ale ktoré nás nezaťažujú. Myslite na to, že je potrebné vyprodukovať čo najviac energie s čo najmenšou prácou. Vaše telo musí pracovať čo najefektívnejšie. Dávajte mu ľahko stráviteľné a kvalitné živiny a nezaťažujte ho vecami, ktoré mu neprospievajú a ktoré ho oslabujú. Musíme byť dostatočne silní a zdraví, aby naše telo dokázalo účinne bojovať s nepriateľom a aby zvládlo drastickú konvenčnú liečbu v podobe chemoterapie alebo rádioterapie.
Uvedené platí aj pre druhý bod. Všetko v tele musí voľne prúdiť. Oslabením sleziny môžeme vytvoriť blokády v trávení. Ak je Qi Sleziny slabá, metabolizmus sa spomaľuje, potrava začína stagnovať v tráviacom trakte a vytvára blokády (prejavuje sa nadúvaním, zápchou atď.). Ak jeme veľa studených jedál (napr. zeleninové šaláty každý deň), chlad tiež spomalí tok Qi a môže dôjsť k zablokovaniu toku Qi. Už v prvom ročníku čínskej medicíny sa študenti učia poučku, že jedna blokáda v tele môže spôsobiť ďalšie blokády. V praxi to vidím veľmi často. Vhodnou stravou dokážeme dosiahnuť voľný tok Qi a nevhodnou stravou dokážeme tento tok Qi spomaliť alebo dokonca zablokovať.
Treba zdôrazniť, že emócie a stres majú väčší vplyv na vznik blokád v dráhach Qi. Emócie, ktoré sú nadmerné alebo potlačené. Jedlo je teda dôležité, ale náš emocionálny stav má oveľa väčší vplyv na tvorbu blokád. U všetkých žien, ktoré ku mne prišli s rakovinou prsníka, sa v etiológii dala vystopovať stagnácia Qi pečene. Preto je veľmi dôležité snažiť sa udržať emócie na uzde za každú cenu. Vyhýbajte sa stresu, naučte sa s ním pracovať. Ale pozor, potláčanie emócií je často nebezpečnejšie a je aj častejšou príčinou blokád.
A najdôležitejšia rada na záver. Udržiavajte si dobré vzťahy s ľuďmi okolo seba. Odpustite tým, ktorí vám ublížili. Uzmierte sa s nimi. Prejavujte lásku svojim blížnym za každých okolností. To môže byť najlepší liek zo všetkých.