Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Chaga

Latinsky: Inonotus obliquus

česky: Inonotus obliquus

čínsky: Hua Jie Kong Jun

japonsky: Kabanoatake

Vitálna huba Čaga je starý známy liečivý prostriedok, používaný najmä v severozápadnom Rusku, na Sibíri, v Číne, ale aj v Mezopotámii a Egypte. Obyvatelia Sibíri z nej robia odvar na liečbu nádorov a nazývajú ju "Dar od Boha". Okrem liečivej sa čaga používala aj počas šamanských rituálov. V Rusku bola Čaga taká obľúbená, že ju užíval aj cár Vladimír Monomach a Rasputin. Čagu spomína vo svojich knihách aj slávny ruský spisovateľ Solženicyn. Domorodí obyvatelia Japonska (Ainu) používali Čagu na prípravu čaju proti tráviacim ťažkostiam. Severoamerickí Indiáni ju tiež používali na liečenie a šamanské rituály.

Čaga rastie po celom svete, uprednostňuje najmä chladnejšie podnebie, t. j. severnú pologuľu. Je to parazitická huba, ktorá sa vyskytuje na listnatých stromoch, najmä na breze. Rozpoznať ju možno podľa nepravidelných, popraskaných, hnedých až čiernych plodníc. Je veľmi tvrdá a jej povrch vyzerá ako spálené uhlie. Pod vrchnou vrstvou sa nachádza bledý stred. Rozmnožuje sa spórami, ktoré sa prichytávajú na rany na strome. Výtrusy vyklíčia a ich mycélium rastie v dreve mnoho rokov. V prvej fáze vývoja sa medzi kôrou a beľou (časťou dreva) vytvorí plodnica. To nie je veľmi viditeľné. Béžová plodnica sa postupne mení na hnedú. Tvorí sa po odumretí stromu, keď strom uschne, kôra sa oddelí od dreva a odhalí vytvorené plodnice, ktoré môžu byť po celej dĺžke kmeňa stromu. Obsahuje bazídiospóry, ktoré zabezpečujú šírenie huby do okolia.

Na Západe túto hubu opísal Persoon v roku 1801. Až v roku 1936 dostala Čaga po niekoľkých ďalších zmenách svoj konečný názov.

Charakteristika podľa tradičnej čínskej medicíny

Povaha: teplá

Chuť: sladká, nevýrazná

Tropizmus: pečeň, slezina, srdce (niektoré zdroje uvádzajú aj obličky a žalúdok)

Hlavné účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

Kedy používame vitálnu hubu Čaga na udržanie alebo zlepšenie zdravia?

1) Celkové posilňujúce účinky

2) Podpora imunitného systému

Poznámky:

Účinok na skrytý patogén je podobný ako pri Coriol. Vyhľadáva v tele patogény. Kým Coriolus sa lepšie zaoberá sliznicami, kĺbmi, kožou a svalmi, Chaga pôsobí viac vnútorne a je lepšia pri problémoch s tráviacim traktom.

3) Protizápalové účinky

4) Onkologické problémy

Pripomienka: V súčasnosti sa na liečbu rakoviny kože používa liečivá látka, ktorá sa vyskytuje v rôznych oblastiach, napr:

Uvádza sa, že preventívne užívanie čagy buduje imunitu proti rakovine! Súvisí to s jej detoxikačnou funkciou a celkovou posilňujúcou schopnosťou.

5) Kožné problémy

6) Kardiovaskulárne problémy

7) Podpora trávenia

8) Problémy so žlčníkom

9) Hepatoprotektívne účinky

10) Metabolické problémy

11) Detoxikácia

Menej časté použitie čagy v klinickej praxi:

Čo si treba zapamätať:

Čaga podporuje obrannú Qi a lymfatický systém. Môže eliminovať skryté patogény spôsobujúce chronické problémy tráviaceho traktu.