Chaga

chaga-rezavec-sikmy-herpeticka-meningitida-herpes

Iné názvy:

  • česky - rezavec šikmý
  • latinsky - Inonotus obliquus
  • slovensky – ryšavec šikmý

 

Stručný popis

Chaga (Inonotus obliguus, ryšavec šikmý, birch mushroom, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) patrí medzi drevokazné huby. Je niekoľkoročná  a vytvára dva druhy plodníc, a to pohlavnú a nepohlavnú. Po napadnutí  stromu vytvorí tmavé, tmavo čierne „rozpukané“ plodnice, v ktorých sa nachádzajú chlamydospóry, tj. výtrusy. Tieto plodnice môžu  prežívať aj niekoľko rokov a sú cca 10–35 cm veľké. Neskôr sa zrením huby a odumieraním nakazeného stromu, ktorého kmeňom huba prerástla, sa vytvorí druhý typ plodníc, ktoré obsahujú pohlavné spóry – bazídiospóry. Táto plodnica je väčšia a môže mať a môže dorásť aj niekoľko metrov. Chaga parazituje hlavne na listnatých stromoch, najčastejšie ju nájdeme na brezách, z ktorých získava dôležitú zložku betulín, ktorý má širokospektrálne liečebné účinky.
Chaga je rozšírená na severnej pologuli. Veľmi dobre je známa v Rusku, kde je aj súčasťou tradičnej ruskej medicíny. Rovnako tak je ale známa aj v tradičnej čínskej medicíne.
Huba je známa už z dôb pred cca 4000 rokov, využívali ju Mezopotámci, Egypťania, Číňania a iní. Chaga je popísaná taktiež  v čínskom „herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing. V Rusku a na Sibíri potom bola využívaná nie len k liečeniu, ale tiež  k šamanským rituálom, a to hlavne Khantmi/Oystakmi, ktorí jej tiež dali meno, ktoré sa dnes najčastejšie používa. Chagu si dopriaval aj cár Vladimír Monomach alebo Rasputin... Zmieňuje ju tiež  Solženicyn vo svojej knihe  Rakovina. Chaga nebola neznáma ani pôvodným obyvateľom Japonska, tj. Ainom. Varili si z nej čaj, ktorý pili pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach žalúdka atď. A aj oni využívali prášok zo sušenej huby k náboženským obradom.
Chaga však bola známa aj indiánom v Severnej  Amerike.
V novodobých dejinách bola Chaga študovaná od roku 1864 J. G. N Dragendorffom v  Petrohrade. Výrazného pokroku v skúmaní húb sa dosiahlo v 20. storočí, odhalilo sa jej zloženie a začali sa vedecky skúmať jej účinky.

 
Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích najdete na webu. Třeba na cinskyherbar.cz nebo tcmencyklopedie.cz.

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Terapeuti a lekári
Lekárne a predajne zdravej výživy
Eshopy