Stručný popis
Chaga (Inonotus obliguus, ryšavec šikmý, birch mushroom, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) patrí medzi drevokazné huby. Je niekoľkoročná a vytvára dva druhy plodníc, a to pohlavnú a nepohlavnú. Po napadnutí stromu vytvorí tmavé, tmavo čierne „rozpukané“ plodnice, v ktorých sa nachádzajú chlamydospóry, tj. výtrusy. Tieto plodnice môžu prežívať aj niekoľko rokov a sú cca 10–35 cm veľké. Neskôr sa zrením huby a odumieraním nakazeného stromu, ktorého kmeňom huba prerástla, vytvorí druhý typ plodníc, ktoré obsahujú pohlavné spóry – bazídiospóry. Táto plodnica je väčšia a môže mať aj niekoľko metrov. Chaga parazituje hlavne na listnatých stromoch, najčastejšie ju nájdeme na brezách, z ktorých získava dôležitú zložku betulín, ktorý má širokospektrálne liečebné účinky.
Chaga je rozšírená na severnej pologuli. Veľmi dobre je známa v Rusku, kde je aj súčasťou tradičnej ruskej medicíny. Rovnako tak je ale známa aj v tradičnej čínskej medicíne.
Huba je známa už z dôb pred cca 4000 rokoch, využívali ju Mezopotámci, Egypťania, Číňania a iní. Chaga je popísaná taktiež v čínskom „herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing. V Rusku a na Sibíri potom bola využívaná nielen na liečenie, ale tiež šamanské ritualy, a to hlavne Khantmi/Oystakmi, ktorí jej tiež dali meno, ktoré sa dnes najčastejšie používa. Chagu si dopriaval aj cár Vladimír Monomach alebo Rasputin... Spomína ju aj Solženicyn vo svojej knihe Rakovina. Chaga nebola neznáma ani pôvodným obyvateľom Japonska, tj. Ainom. Varili si z nej čaj, ktorý pili pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach žalúdka atď. A aj oni využívali prášok zo sušenej huby na náboženské obrady.
Chaga však bola známa aj indiánom v Severnej Amerike.
V novodobých dejinách bola Chaga študovaná od roku 1864 J. G. N Dragendorffom v Petrohrade. Výrazný pokrok v skúmaní húb bol dosiahnutý v 20. storočí, odhalilo sa jej zloženie a začali sa vedecky skúmať jej účinky.
Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.