po-pá 7:00-15:00
Zbavte sa stresu a získajťe späť svoju vnútornú rovnováhu
Stres je všadeprítomným fenoménom našej doby. Či už ide o pracovný tlak, emocionálne vypätie alebo neustály zhon moderného života, naše telo a myseľ na tieto podnety reagujú - často silnejšie, ako by sme chceli. Hoci západná a tradičná čínska medicína (TČM) ponúkajú rôzne pohľady na stres, zhodujú sa v tom, že dlhodobý stres narúša rovnováhu organizmu a môže viesť k chronickým problémom.
Stres je jedným z najčastejších problémov moderného života - ovplyvňuje naše telo a myseľ viac, ako si často uvedomujeme. Zatiaľ čo západná medicína ho vníma ako fyziologickú reakciu na stres, tradičná čínska medicína (TČM) sa naň pozerá cez energetickú rovnováhu tela a tok životnej sily Qi. Ako môžeme tieto dva prístupy prepojiť a dosiahnuť hlbšie pochopenie stresu? Odpoveď môže byť kľúčom k nájdeniu rovnováhy, po ktorej všetci túžime.
V západnom chápaní je stres fyziologická reakcia organizmu na stresovú situáciu. Do hry vstupujú hormóny, najmä kortizol a adrenalín, ktoré pripravujú telo na "boj alebo útek". Z krátkodobého hľadiska nám stres pomáha vyrovnať sa s náročnými situáciami. Problém nastáva, ak trvá príliš dlho - vtedy sa vyčerpáva nervový systém, oslabuje sa imunita, narúša sa spánok, trávenie a koncentrácia a v neposlednom rade vznikajú psychosomatické problémy.
Liečba sa zvyčajne zameriava na zvládanie symptómov pomocou psychoterapie, relaxačných techník, adaptogénnych bylín a v závažnejších prípadoch antidepresív.
TČM vníma stres ako narušenie voľného toku energie (Qi):
TČM nepristupuje k stresu izolovane, ale v rámci celkového energetického obrazu človeka. Hľadá príčinu, nielen následok.
Spojením západného a východného pohľadu môžeme dosiahnuť hlbšie pochopenie stresu a nastaviť účinnejšiu starostlivosť. V rámci západných nástrojov môžeme využiť možnosti psychoterapie, mindfullness, fyzickej aktivity, zdravého spánku a adaptogénnych bylín, ako sú napríklad rhodiola a aswagandha. V TČM sa zasa často využíva sila vitálnych húb, ako sú Reishi alebo Hericium, a tiež fytoterapia. Pomôcť sa dá aj akupresúrou,akupunktúrou, dychovými cvičeniami, cvičeniami Qi Gong a najmä úpravou stravy podľa typu konštitúcie, ale o tom až nabudúce.
Stres nie je nepriateľ, ak ho vnímame ako signál tela, že potrebujeme spomaliť a obnoviť rovnováhu. Či už si vyberieme cestu západnej medicíny, tradičnej čínskej medicíny alebo kombináciu oboch, cieľom je vždy harmónia tela, mysle a duše.