Stručný popis
Hericium erinaceus (korálovec ježovitý, japonsky Yamabushitake, čínsky Hou Tou Gu, anglicky Lion´s Mane)
Hericium získal svoj český a anglický názov podľa tvaru plodnice. Tá totiž pripomína morský koral alebo leviu hrivu. Plodnice sú veľké cca 7–15 cm, môžu však byť aj omnoho väčšie, a to až 40 cm. Plodnice sú kopovité a na dolnej strane sú „rozštiepené“ s prevismi, ktoré sú podobné ostňom. Hericium rastie na kmeňoch poranených listnatých stromov a na pňoch, a to hlavne v oblastiach na severnej pologuli. Môžeme teda miesta nálezu nájsť v Európe, Ázii aj Severnej Amerike.
Hericium je huba jedlá a veľmi chutná. Má svoje miesto v gastronómii ázijských národov. Nie je však len potravinou, ale hlavne liečivkou, ktorá je využívaná hlavne v tradičných medicínach v Ázii, teda aj v tej čínskej. Ale poznali ho aj indiáni zo Severnej Ameriky, existujú dôkazy, že v podobe prášku nosili stále pri sebe a využívali jeho liečivé sily pri ošetrovaní otvorených rán, a to hlavne na dezinfekciu a zástavu krvácania. K „vedeckému“ zdokumentovaniu huby došlo až v 18. storočí. Postarali sa o to dvaja mykológovia, prvým bol Francúz J. B. F. Bulliard, ktorý mu dal meno Hydnum erinaceus, svoje súčasné meno dostal Hericium od Ch. H. Persoona v roku 1797.
Znalosti o liečivých účinkoch huby sa rýchle rozšírili, a preto začala byť huba skúmaná aj vedecky. Existuje množstvo štúdií, pokusov, ktoré potvrdzujú účinnosť Hericia. Tým vzrástol aj dopyt po ňom, a začal byť aj komerčne pestovaný.
Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.