Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Huby

Latinsky: Pleurotus ostreatus

česky: hliva ustricová

Čínsky: Ping Gu 平菇

japonsky: Hiratake

Vitálna huba hliva ustricová je známa ako potravina, ale aj ako liek. Použitie tejto huby sa spomína v najväčšom čínskom herbári Shen Nong Ben Cao Jing. Umelo sa pestuje od roku 199 nášho letopočtu. Spomína sa aj v básni z obdobia dynastie Sung (960 - 1279). Tu sa nazýva "huba kvetinového neba".

Rastie v miernom podnebí na mŕtvych a živých stromoch, pňoch alebo konároch, ktoré poškodzuje bielou hnilobou. Plody rastú v trsoch a objavujú sa od jesene do jari. Tvarom a farbou sa podobá na ustrice. Klobúk má podlhovastý tvar a priemer asi 5 až 35 cm. Spočiatku je plochý a postupne sa zakrivuje. Je obľúbený v kuchyni a vďaka komerčnému pestovaniu je dostupný po celý rok.

Do prírodovedného systému v Európe bol zavedený až v roku 1775 vďaka dánskemu prírodovedcovi Josephovi Freiferovi von Jacquinovi. Hubu pomenoval Agaricus ostreatus. Na súčasný názov ju premenoval v roku 1871 nemecký mykológ Paul Kummer.

Charakteristika podľa tradičnej čínskej medicíny

Povaha: mierne teplá

Chuť: sladká

Tropizmus: pečeň, slezina, žalúdok

Hlavné účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

Kedy používame vitálnu hubu Hríb na udržanie alebo zlepšenie zdravia?

1) Dopĺňa slezinu a odstraňuje vlhkosť

2) Metabolické problémy

3) Chudokrvnosť

Poznámka:

V TČM sa anémia dá preložiť ako "prázdnota krvi". Najčastejšie postihuje pečeň, slezinu a srdce. Huba svojím tropizmom a teplým charakterom podporuje tvorbu krvi.

4) Podpora imunity

Poznámky:

Huba čiastočne odstraňuje vetrovú nádchu, ale je vhodná skôr pri reumatoidnej artritíde a reumatizme. Coriolus a zmes Gui Zhi Tang sú vhodné pri vetrovej nádche.

5) Účinky proti nádorovým ochoreniam

6) Kožné problémy

7) Artróza

8) Kŕčové žily

Pripomienka:

Slezina je zodpovedná za udržiavanie krvi v cievach. Deje sa tak prostredníctvom drobných svalov pozdĺž ciev. Slezina ovláda svaly a keď je jej Qi silná, krv prúdi v cievach a nevylieva sa von.

9) Vyháňa parazity

10) Má protizápalové účinky

11) Podporuje hojenie rán

12) Podpora očkovania

13) Antioxidant

14) Zápcha

Menej časté použitie hlohu v klinickej praxi:

Čo si treba zapamätať:

Hloh posilňuje Qi, krv a cievy, uvoľňuje šľachy a podporuje hojenie. Je vynikajúci pri chronických ochoreniach z chladu a vlhka.