Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Shiitake

Shiitake

Ďalšie názvy:

  • Česky - houževnatec jedlý
  • latinsky - Lentinula edodes

Stručný opis

Šiitake(Lentinula edodes, jedlá huba, "kráľovná medzi hubami", XiangGu /voňavá huba/) patrí do skupiny drevokazných húb. Môžu sa pestovať na kmeňoch, pňoch a polenách v domácich podmienkach. V prírode tiež rastie na tomto substráte, najmä na listnatých stromoch. Na našom území táto huba nerastie. Shiitake má šupinatý, svetlo až tmavohnedý klobúk, ktorý má priemer asi 5 až 12 cm a je na približne 3 až 5 cm vysokej stonke. Dužina shiitake má pevnú konzistenciu a silnú arómu. Vďaka tomu je ideálnou prísadou do jedál, najmä v Ázii, kde je táto huba doma aj vo voľnej prírode. Ázijské krajiny sú zároveň najväčšími producentmi Shiitake. Pestovanie a najmä používanie tejto huby na liečebné účely má v Ázii, najmä v Číne a Japonsku, dlhú, doslova tisícročnú tradíciu. V japonských spisoch z roku 199 n. l. sa opisuje, ako japonský kmeň Kjúšuja priniesol Shiitake ako dar japonskému cisárovi. V historických spisoch tradičnej čínskej medicíny sa tiež nachádza mnoho zmienok o Shiitake, kde sa označuje ako elixír života. Texty z obdobia dynastie Sung (960 - 1127) dokonca hovoria o ranom pestovaní a cielenom pestovaní tejto huby. V roku 1313 bol napísaný ďalší text, ktorý bližšie špecifikuje techniku kultivácie, tento text napísal Wang Cheng. Dnes sa táto huba komerčne pestuje na celom svete. Pre náš svet ju prvýkrát opísal a zaradil do systému v roku 1877 M. J. Berkeley, ktorý ju pomenoval Agaricus edodes. Tento názov Shiitake vydržal až do roku 1976, keď ho D. Pegler zaradil do rodu Lentinula.

Radi by sme vás informovali, že na našej webovej stránke už nemôžeme uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína existuje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň nesmieme uvádzať účinky, ktoré sú dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na webovej stránke alebo na www.tcmencyklopedie.cz.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Huby a ich liečivé účinky
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments (Liečivé huby - Staroveké lieky na moderné ochorenia)
G.M. Halpren - Liečivé huby
Christopher Hobbs - Liečivé huby Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica